Łysienie plackowate – przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn braków na głowie, przede wszystkim u osób młodych. Lekarze przez lata obserwują tę przypadłość i jasno wynika, że dotyka najczęściej dzieci oraz młodych dorosłych. Czy wiedziałeś, że blisko 60% pacjentów nie ma nawet 30 lat? No, ale czym jest to całe łysienie plackowate… Przejdźmy to rzeczy.

przykład łysienia plackowategoJest to choroba zapalna podczas której uszkadzają się mieszki włosowe, a same włosy wypadają w taki sposób, że na głowie pojawiają się plamy, kształtem przypominające placki. Co ciekawe, łysienie plackowate nie musi obejmować wyłącznie włosów na głowie, ponieważ zdarza się, że ulegają także brwi czy broda.

Najczęściej choroba zaczyna się w młodym wieku, a szacuje się, że najczęściej dotyka osoby w wieku 20-40 lat, a mimo to istnieje ryzyko, że może pojawić się w każdym momencie życia. Warto dodać, że płeć nie gra roli – kobiety również cierpią na łysienie plackowate. Im wcześniej wystąpią pierwsze objawy, tym gorzej, ponieważ wtedy łysienie to jest najtrudniejsze do leczenia. W późniejszych latach życia jest to łatwiejsze.

Łysienie plackowate – przyczyny

Nie ma dokładnych przyczyn tego łysienia. Przypuszcza się tylko, że ma podłoże autoimmunologiczne, a to znaczy, że podczas jego trwania układ odpornościowy działa źle na mieszki włosowe, ponieważ zaczyna uznawać je za ciała obce w naszym organizmie. Wtedy pojawiają się widoczne zmiany o charakterze zapalnym, które mają ogromny wpływ na mieszki włosowe, co finalnie prowadzi do łysienia. Często może tak dziać się przez inne choroby wynikające z autoagresji, czyli bielactwo, atopowe zapalenie skóry, zapalenie jelita grubego, zapalenie tarczycy czy cukrzycę typu 1.

Przyczyną łysienia plackowatego może być również dziedziczność – nawet do 60% chorych może cierpieć na tę przypadłość przez tę przyczynę. Zdarza się, że niektóre antygeny powodują większą podatność na łysienie plackowate, a także większe występowanie u rodziny pierwszego stopnia. Warto dodać występowanie tego rodzaju łysienia u osób chorych na zespół Downa – około 10% osób może cierpieć na ten rodzaj łysienia.

Przyczyną łysienia plackowatego mogą być również zaburzenia naczyniowe w obrębie skóry głowy – prowadzą najczęściej do zaburzenia wzrostu włosów oraz do ich utraty.

ZOBACZ domowe sposoby na wypadanie włosów

Niektóre grupy ludzi uważają, że na rozwój tego łysienia mają wpływ czynniki hormonalne albo niedoborowe. Za to inni, łysienie plackowate zaliczają do grupy schorzeń psychodermatologicznych, z powodu pierwszych efektów następujących po stresie czy ciężkich stanach emocjonalnych.

Łysienie plackowate – objawy

Pierwsze objawy możemy zaobserwować najczęściej w obrębie głowy, rzadziej w obrębie zarostu oraz bardzo rzadko na różnych miejscach ciała, które są owłosione. Pierwsze ognisko łysienia jest niewielkie, ale dość widoczne, ponieważ ma wielkość monety i jest okrągłe. Z czasem, jeśli ignorujemy te objawy zaczynają pojawiać się kolejne „plamy”. Największe z nich mogą osiągać średnicę do nawet 10 cm. Warto dodać, że rzadko zdarza się, by cała głowa była narażona na ten rodzaj łysienia – najczęściej jest to ograniczona powierzchnia.

Włosy wykrzyknikowe, czyli charakterystyczne dla łysienia plackowatego włosy, które pojawiają się wokół „placków”. Są one krótko ułamane, a ich końcówki są grubsze i ciemniejsze od ich nasad.

W przebiegu choroby dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, ale mimo to objawy takiego stanu nie pojawiają się. Na skórze, która utraciła włosy (lub zaczyna tracić) nie zarejestrowano nigdy złuszczenia czy rumienienia. Czasami zdarza się, że miejsca łysiejące bywają swędzące.

ZOBACZ najlepsze tabletki na porost włosów

Zwykle po maksymalnie pół roku włosy odrastają samoistnie, ale nie u każdego. Jeśli odrastają, to na początku mają kolor jasnego blondu lub nawet biały, ale po około 2-3 miesiącach wraca dawna barwa. Istnieje ryzyko, że po jakimś czasie łysienie plackowate może ponownie nastąpić.

Łysienie plackowate – leczenie

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i trwa długo. Istnieje ryzyko, że leczenie nie przysienie żadnych efektów. Zależnie od wieku i ilości utraconych włosów wybiera się rodzaj terapii:

  • Preparaty o działaniu immunosupresyjnym, czyli kortysteroidy i cyklosporyna,
  • Minoksydyl, czyli specjalne płyny do stosowania na skórę, które pobudzają wzrost włosów. Prawidłowo powinniśmy używać takiego roztworu dwa razy dziennie. Często dochodzi do skutków ubocznych w postaci łuszczenia i zaczerwienienia skóry,
  • Immunoterapia miejscowa, czyli najlepiej udokumentowane leczenie łysienia plackowatego. Wywołuje nadwrażliwość kontaktową za pomocą bardzo silnych alergenów kontaktowych,
  • Fotochemioterapia, czyli podczas kuracji pacjent otrzymuje psorelan, a później jest naświetlany odpowiednimi promieniami UVA (3 razy w tygodniu),
  • Krioterapia, która powinna być stosowana bardzo ostrożnie, ponieważ nawet bardzo krótkie zbyt mocne obniżenie temperatury może bardzo przyczynić się do uszkodzenia mieszków włosowych.

Tabletki na porost włosów – czy warto?

Kiedy nic już nie działa,  to warto spróbować i tego, chyba że nie zależy Ci na włosach. Zdecydowanym numerem jeden w tej chwili jest Profolan, zajmuje on pierwsze miejsce w rankingu przedstawiającym najlepsze tabletki na porost włosów. Przyjmowanie tego preparatu eliminuje wszystkie rodzaje łysienia. Zawiera wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach potrzebne do wzmocnienia i pobudzenia wzrostu włosów. Co więcej, sprawia, że włosy wyglądają o wiele lepiej… potrafi nawet pozbyć się lekkiej siwizny. Najważniejsze, że Profolan składa się wyłącznie z naturalnych składników, a to oznacza, że jego przyjmowanie jest w pełni bezpieczne.

Sprawdź Profolan   

profolan zdjęcia

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *