Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie androgenowe nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Niestety, ale dotyka także kobiety, ponieważ ta choroba jest uwarunkowana genetycznie. Powoduje głównie wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.

Łysienie androgenowe u kobiet powoduje utratę do 40% włosów, natomiast u mężczyzn jest to nawet 70%. U mężczyzn zaczyna się od skroni (zwykłe zakola) oraz wierzchołka głowy.

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny

Badania potwierdzają, że za utratą włosów w głównej mierze stoi testosteron — przede wszystkim jego pochodna DHT (dihydrotestosteron). Te hormony odpowiadają za rozwój seksualny aż do wieku dojrzewania. Regulują pracę gruczołów łojowych i apokrynowych, a do tego regulują libido. Im więcej lat na karku, tym inna rola androgenów. Często mają wpływ na włosy na twarzy kosztem włosów na głowie — w medycynie nazywane jest to paradoksem androgennym. Na początku powstają zakola i łysieje wierzchołek głowy, ponieważ DHT jest odpowiedzialny za miniaturyzację mieszków włosowych, co skraca czas życia włosów. Takie mieszki włosowe nie potrafią już produkować nowych, silnych włosów.

łysienie

Przy ostrej formie łysienia androgenowego u mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się już u nastolatków. Wtedy łatwo można zaobserwować cofanie linii włosów na skroniach. Inaczej, tworzą się zakola.

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet mechanizm chorobowy jest bardzo podobny jak u mężczyzn. Testosteron jest bowiem produkowany w korze nadnerczy i jajnikach. W nieco mniejszym stopniu niż u mężczyzn za wypadanie włosów odpowiada enzym 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT, dlatego kobiety rzadko łysieją całkowicie, ale mieszki włosowe ulegają spłyceniu i włosy stają się słabsze i cieńsze. Włosy żyją krócej, a powstawanie nowych włosów trwa dłużej.

ZOBACZ domowe sposoby na porost włosów

Łysienie androgenowe u kobiet może okazywać pierwsze objawy już po 30-stce – nawet jeśli stężenie androgenów jest minimalnie większe. Za podwyższonym stężeniem androgenów u kobiet mogą stać zaburzenia hormonalne (zespół Cushinga), zespół policystycznych jajników, nadmiar męskich hormonów, a także guzy nadnerczy i jajników. Szybkie łysienie może być spowodowane także przez źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów (szampony, farby, lakiery). Może być także następstwem niektórych stanów chorobowych (chorób tarczycy, cukrzycy, anemii).

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Aktualnie nie ma takiej terapii, która dawałaby pewność pozbycia się łysienia w 100%. Mężczyźni najczęściej stosują leki farmakologiczne (ogólnoustrojowe i miejscowe). Zadaniem większości z nich jest hamowanie aktywności i działania enzymu 5-alfa-reduktazy – są to preparaty dla osób pełnoletnich, o ile nie przekroczyliśmy 65 roku życia. Do leków miejscowych zaliczamy substancje zawierające minoxidil, którego stosowanie odwraca proces miniaturyzacji. Takie środki całkiem dobrze zwiększają liczbę włosów mieszkowych. Zaliczamy do nich głównie płyny, które pozwalają zauważyć efekty już po dwóch miesiącach stosowania. Bardzo popularne są także tabletki na porost włosów bez recepty, ponieważ działają od wewnątrz i eliminują źródło problemu.

ZOBACZ najlepsze tabletki na porost włosów

Jeśli chodzi o leki doustne zatrzymujące wypadanie włosów to należy zaznaczyć środku dutasteryd i finasteryd, które również blokują wyżej wspomniany enzym. Łatwo dostępnym środkiem bez recepty jest Profolan, który eliminuje wszystkie rodzaje łysienia.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *