Korzyści z jazdy na rowerze

Rower – z punktu widzenia przeciętnego „Kowalskiego” to zwyczajny pojazd służący do przemieszczania się. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do niego nie tylko jako środka lokomocji, ale i rekreacji. Świadczą o tym coraz liczniejsze grupy, często rodzinne, które można spotkać na weekendowych przejażdżkach, szczególnie wiosenną i letnią porą.

Jazda na rowerze – dbałość o środowisko i swoje zdrowie

jazda na rowerzePrzede wszystkim warto zwrócić tutaj uwagę na to, iż rower staje się coraz bardziej popularny. To powoduje zmniejszenie poziomu wytwarzanych spalin, które produkują inne pojazdy. Rower pozwala na zdecydowanie większą mobilność, ponieważ nie wiąże się z koniecznością tankowania, a dzięki niemu można zapomnieć o staniu w korkach i dużym hałasie powodowanym przez samochody. Korzysta się więc na tym zdrowotnie również pośrednio.

Jazda na rowerze poprawia nastrój

Podczas jazdy na rowerze wprawia się swoje ciało w ruch. To powoduje wytwarzanie tak zwanych endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki nim czujemy się lepiej i radośniej. A więc mimo zmęczenia i wysiłku, czujemy się znacznie lepiej i wbrew pozorom dostajemy jakby dodatkowego zastrzyku energii.

Dotlenienie organizmu i poprawa krążenia

Co więcej, jazda na rowerze powoduje poprawę krążenia, a także dotlenienie organizmu. Dochodzi więc do stabilizacji układu oddechowego i układu krążenia. Dzięki temu organizm zaczyna lepiej pracować oraz funkcjonować. To nie tylko wpływa na zdrowi, ale również na zmniejszenie stresu, który przecież odczuwa się w obecnych czasach niemalże każdego dnia. Kolejną korzyścią wynikającą z dotlenienia jest również stan relaksu, który odczuwa się po przeprowadzonym treningu na rowerze.

ZOBACZ jak zacząć trenować Street Workout

Jazda na rowerze to troska o swoje serce

Wspomniany już układ krążenia oraz jego poprawa dzięki jeździe na rowerze wpływa pozytywnie na zdecydowanie więcej aspektów zdrowotnych, niż można by się było tego spodziewać. Szczególnie mowa tutaj o sercu. Wydajniejsza praca układu ciśnienia powoduje zatem stworzenie pewnej ochrony przed nadciśnieniem, natomiast serce pracuje wydajniej i wykorzystuje w tym celu pełnię swoich możliwości. Dzięki temu organizm nie męczy się już tak szybko i nie pojawia się znana wielu osobom zadyszka.

korzyści z jazdy na rowerze

Mocne nogi dzięki rowerowi

Rower ma zbawienny wpływ także na mięśnie nóg. Najmocniej bowiem pracują tutaj łydki. Dalej można śmiało liczyć na poprawę sylwetki w zakresie ud i pośladków, a także w pewnych stopniu mięśni brzucha. Podczas jazdy pod górę pracują także mięśnie klatki piersiowej. Wbrew pozorom wysiłkowi jest więc poddawany cały organizm, mimo pozycji siedzącej i pozornej pracy wyłącznie nóg. Jeżeli postawi się sobie za cel wykonanie pewnego dystansu na rowerze w ciągu tygodni i będzie się go trzymać, z pewnością poprawi się wydolność i wytrzymałość swojego organizmu, wysmukli sylwetkę oraz większy muskulaturę.

ZOBACZ jak przygotować się do maratonu

Zdrowy kręgosłup

Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni pleców, szczególnie na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są to mięśnie, które podtrzymują kręgosłup właśnie w tym miejscu, gdzie wiele osób szczególnie skarży się na bolesne dolegliwości. Warto w przypadku jazdy na rowerze pamiętać o tym, by siodełko było odpowiednio dopasowane, na optymalnej wysokości. Zbyt mocno wyprostowana postawa ciała może powodować nadwyrężenie mięśni z powodu ich zbyt mocnego napięcia, a to z kolei przełoży się na niepożądane dolegliwości bólowe. Jazda na rowerze może więc poprawić całą postawę ciała oraz stan organizmu.

Korzyści z jazdy na rowerze
Zagłosuj na ten post!

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *