Virtual Reality, czyli okulary do wirtualnej rzeczywistości

Technologia wciąż idzie do przodu co oczywiście daje się odczuć. Jedną z nowości wynikających właśnie z rozwoju technologii są coraz to częściej powstające salony wirtualnej rzeczywistości. Służą one głównie rozrywce, są nowoczesną metodą spędzania wolnego czasu i ciekawym doświadczeniem. Dziś przybliżymy Wam pojęcie VR, opowiemy o fenomenie salonów wykorzystujących tę metodę oraz damy znać, czy taki salon można stworzyć w zakątku własnego domu.

Co to jest VR?

Virtual Reality czyli wirtualna rzeczywistość to sztuczny obraz stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na kreowaniu świata rzeczywistego w komputerowej wizji zdarzeń. VR może kreować zarówno świat rzeczywisty jak i fikcyjny np. na podstawie gier lub filmów. Komuś kto jeszcze nigdy nie miał doświadczenia z tym pojęciem najprawdopodobniej ciężko jest wyobrazić sobie jak to dokładnie działa. Śpieszymy z pomocą! Aby móc delektować się wirtualną rzeczywistością potrzebne są do tego specjalne okulary. Podłączone do telewizora, komputera lub telefonu pokazują użytkownikowi inny, ale również realistycznie wyglądający świat, w którym może wykonywać różne czynności zależące od fabuły gry lub wizualizacji.

Salony VR

Coraz częściej otwierane są tzw. salony wirtualnej rzeczywistości. Jest to gratka szczególnie dla graczy, którzy chcieliby poczuć się dosłownie jak bohater ich ulubionej gry. Co sprawia, że salony VR stają się tak popularne? Głównie niecodzienność doświadczenia, które umożliwia nam wirtualna rzeczywistość. Jest to coś zupełnie innego niż gra przed ekranem komputera, czy oglądanie filmu w telewizorze. Dzięki VR po specjalnie wykreowanej fikcji możemy się rozglądać, poruszać i „dotykać” znajdujących się tam przedmiotów. Co więcej salony VR to nie tylko gry, różni twórcy oferują również spacery po plażach, możliwość wyciszenia się w pięknej oazie, czyli najprościej mówiąc piękne krajobrazy. Jako ciekawostkę możemy również zdradzić, że również branża porno coraz częściej decyduje się na kręcenie filmów w jakości VR ;).

Ile kosztuje wizyta w salonie VR?

Oczywiście to zależy od różnych czynników. Po pierwsze z jakiego sprzętu korzystają właściciele salonu. Często drogi sprzęt = wyższa cena, ale również lepsze, bardziej realistyczne doznania. Co więcej różne salony oferują różne cenniki, niektóre proponują ceny za 15 minut zabawy z dopłatą za każdą kolejną minutę, inne za całe godziny. Zauważyliśmy również, że im większe miasto i im więcej salonów tym ceny są niższe. Oczywiście to nie zawsze się sprawdza, dlatego jeśli chcecie wybrać się do salonu wirtualnej rzeczywistości najpierw sprawdźcie ceny w waszej lub pobliskiej miejscowości zamiast w tym celu od razu jechać np. do stolicy.

Virtual Reality w Twoim domu


Często po wizycie w salonie wirtualnej rzeczywistości chcemy do niego powracać, jednak inwestycja w sprzęt VR może być o wiele lepsza niż zostawianie tam milion monet. Producenci tacy jak Samsung oferują nam zadowalającej jakości okulary, które w bardzo dobry sposób urzeczywistniają ten fikcyjny świat. Zależnie od okularów jest to wydatek od około 300 zł do 1000 zł. Co ciekawe taki sprzęt (oczywiście w gorszej jakości) możemy również znaleźć w większych marketach spożywczych ze stoiskami z elektroniką od około 40 zł. Mając same okulary możemy oglądać filmy lub wizualizacje dostosowane do tej technologii za pomocą swoich smartfonów. Niestety, aby cieszyć się grami potrzebujemy również konsoli do gier, specjalnych kontrolerów oraz oczywiście telewizora. Jest to wydatek kilku tysięcy złotych, jednak na pewno wart swojej ceny dla każdego fana gier i wirtualnej rzeczywistości.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym wpisem przybliżyliśmy Wam pojęcia związane z wirtualną rzeczywistością i chociaż trochę zachęciliśmy do sprawdzenia jej w praktyce. My serdecznie polecamy taką formę rozrywki i czekamy na wasze opinie w komentarzach.

Virtual Reality, czyli okulary do wirtualnej rzeczywistości
5 (100%) 2 votes

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *