Oktoberfest – piwny festyn październikowy w Monachium

Oktoberfest to największy na świecie festyn ludowy i wydarzenie, na które chciałby wybrać się każdy prawdziwy koneser piwa. Odbywa się co roku w Monachium, w Niemczech. W tym roku przypada 182 edycja tego festynu, która odbędzie się w dniach: od 16 września do 3 października. Co roku przyciąga około 6 milionów ludzi z całego świata. Spożywa się tam około 6 milionów litrów piwa, 120 tysięcy sztuk kiełbasek, 460 tysięcy kurczaków i 104 woły z rożna. W tym poście postaram się Wam przybliżyć to niesamowite wydarzenie zrzeszające ludzi z całego świata.

Oktoberfest – jak to wygląda?

Na czas trwania festiwalu Theresienwiese (stacja metra w Monachium) zmienia się w wielki lunapark. Są tam również ustawiane tzw. „Festhalle” czyli główne stoiska historycznych browarów z Monachium. W pierwszą sobotę całe miasto podziwia paradę powozów najróżniejszych browarów, które wiozą beczki piwa w kierunku Theresienwiese. Parada prowadzona jest przez burmistrza przy wesołej muzyce. Ciekawostką jest to, że do momentu przybycia burmistrza i nalania przez niego pierwszego piwa absolutnie zabronione jest spożywanie alkoholu. Kiedy zespół przejdzie przez każde stoisko zaczynają się tańce i nareszcie wlewa się piwo do litrowych kufli.

Lunapark

oktoberfest lunaparkWierzcie lub nie, ale wiele osób odwiedza Oktoberfest nie dla piwa, lecz właśnie dla parku rozrywki, który na czas trwania festiwalu się tam mieści. Atrakcje jakie można tam znaleźć to np.: kolejka w kopalni złota, labirynt luster, dom strachu, karuzele oraz roller coaster z pięcioma pętlami. „The Tower” to jedna z nowości w parku rozrywki, która oferuje podróż w przestrzeni 3D, czy asystowanie przy pokazie wybuchu wulkanu. Kolejną nowością jest „Fip Fly”, czli atrakcja, która podda Waszą wytrzymałość na próbę, ponieważ pozwoli wzbić się w powietrze z zawrotną prędkością.

ZOBACZ polskie festiwale muzyczne

Kostiumy

stroje na oktoberfestUczestnicząc w Oktoberfest nie da się nie zauważyć przepięknych kostiumów lokalnych mieszkańców. Są to tradycyjne stroje bawarskie, w których możemy zobaczyć głównie obsługę festiwalu – kelnerów oraz osób biorących udział w paradzie. Strój męski składa się ze skórzanych spodni, szelek, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, skarpet o różnej długości oraz kapelusza, którego nie należy zdejmować ani w pomieszczeniu, ani przy stole. „Dirndl” to tradycyjny strój kobiecy, który składa się m.in. z prostej spódnicy na którą nakładany jest fartuch z białą koronką oraz białej koszuli.

Co kryją Festhalle?

Wewnątrz każdego pawilonu serwowane jest piwo, kiełbaski, kurczaki oraz wszelkiego rodzaju dania bawarskie. Oprócz dań i piwa można tu również kupić pamiątki z wyrytym własnym imieniem, czapki i koszulki. W pawilonie można także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z dziewczynami lub młodzieńcami, którzy podają do stołów i wykonać test na obecność alkoholu we krwi! W każdym namiocie znajdziemy typowe dekoracje, muzykę oraz piwo związane z właścicielem namiotu. Ceny piwa w namiotach to około 10 euro, również jedzenie i dodatkowe atrakcje nie należą do najtańszych, ale czego się nie robi dla dobrej zabawy 😉

ZOBACZ najlepsze kluby i puby w Polsce

Zwiedź Monachium!

monachiumJeśli masz zamiar wybrać się na Oktoberfest pamiętaj, że Monachium to miasto, które warto zobaczyć. To jedno z największych miast Niemiec w którym żyje prawie 1,5 mln ludzi i wspólnie z Berlinem stanowi centrum kulturalne kraju. Miasto jest przywiązane do tradycji, ale znajdziecie tu wszystko, czego można oczekiwać od miasta światowej sławy. Jest dobrze rozwinięte i oferuje turystom naprawdę piękne hotele, krajobrazy i wiele innych atrakcji.

Mam nadzieję, że przekonałem Was do wzięcia udziału w Oktoberfest. Ja na pewno tam zawitam i Wam proponuję to samo!

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *