Jak wybrać rodzinny samochód

Kilkadziesiąt lat temu motoryzacyjnym marzeniem większości polskich rodzin był maluch – i tyle. Jednak zmiana systemu przyniosła wiele dobrego, ale również wiele pytań bez odpowiedzi. My dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: jak wybrać rodzinny samochód?

Gdyby rozpatrywać wybór samochodu rodzinnego z perspektywy naukowca, powiedzmy pedagoga społecznego czy socjologa, należałoby na początku zdefiniować rodzinę. Padłoby wiele przykładów, a wiele z nich byłoby oderwanych od rzeczywistości – chociażby, że Mazda MX 5 to samochód dla rodziny, bo przecież dwoje ludzi także tworzy rodzinę. My rozejrzymy się za samochodem dla rodziny 2+2, a sam samochód powinien być maksymalnie funkcjonalny.

Zatem już kiełkuje pierwsze kryterium, jakim należy kierować się przy wyborze auta rodzinnego.

Wielkość samochodu

mercedes a
Jeden z przedstawicieli Klasy A – Mercedes A.

„Miniatura” segmentu A (miejskie mini) odpada w przedbiegach. Jasne, dość często takim samochodem rodzice podwożą i zabierają dzieci ze szkoły.  Zazwyczaj jest to jednak drugi samochód w rodzinie. Sprawdzi się doskonale na niewielkich dystansach, kiedy nic nie trzeba pakować, a jedynie szybko i tanio dotrzeć z punktu A do punktu B. Niestety to za mało, by zostać autem rodzinnym. Podobnie postrzegamy auta klasy B – czyli dalej auta miejskie, ale o nieco większym rozmiarze. Dopiero segment C otwiera furtkę do poszukiwań auta rodzinnego.

ZOBACZ gdzie jechać w góry w Polsce

Segment C to kompakty. Auta wystarczająco duże, żeby pomieścić pięć osób, ale w takiej konfiguracji nie ma co marzyć o wygodach. Najlepiej założyć, że to samochody czteroosobowe – prawdopodobnie będziesz wykorzystywać fotelik/i więc kiepsko o miejsce dla następnej osoby. Również bagażnik będzie średniej wielkości. Jeśli jednak zdecydujesz się na wersję kombi, znajdziesz modele, które mogą pod względem pojemności konkurować z wyższymi segmentami. np. Skoda Octavia, w zależności od generacji, może mieć 580-610 litrów. Ale trzeba zaznaczyć, że to mistrz pojemności.

skoda octavia combi 2018
Skoda Octavia Combi. Ceny nowych modeli zaczynają się od 72 050 zł.

Stosunkowo niewielki bagażnik oferuje Audi A3 (370 litrów) czy Volvo V50 i Hyundai i30 z 2012 roku (po 415 l). Na ogół przestrzeni jest jednak wystarczająco dużo (bo około 450-500 l – Ford Focus, Opel Astra, Chevrolet Cruze, Peugeot 308 SW), by zmieścić wózek i parę dodatkowych bagaży. Na krótkich dystansach z dwójką dzieci łatwo w tej klasie trafić w dziesiątkę. Oczywiście pod warunkiem, że użytkownicy nie mają zbyt dużych oczekiwań. Kompakt to wciąż auto, do którego mała (i tylko mała) rodzina co prawda się zmieści, ale trudno się spodziewać, by odniosła wrażenie, że to produkt dedykowany.

Funkcjonalność

Schowki

Kupując samochód, który będzie wykorzystywany przez 1 lub 2 osoby, schowki nie odgrywają już tak ważnej roli i nie trzeba o nich myśleć. Wystarczy, że znajdzie się miejsce na telefon komórkowy, klucze, okulary i nieokreślone z góry drobiazgi. No, dobrze. W przypadku kobiety będą to dwie minuty, bo może się okazać, że tych drobiazgów jest trochę więcej. Ale jeśli auto ma służyć całej rodzinie, sytuacja zmienia się diametralnie, a każdy dodatkowy schowek czy uchwyt znacznie poprawia komfort podróży.

ZOBACZ jak uniknąć mandatu z fotoradaru

Najważniejsze, by było funkcjonalnie z tyłu. Teraz już kierowca nie jest na pierwszym planie i nie tylko on, ale każdy pasażer powinien mieć miejsce na butelkę z napojem. Przydatne mogą okazać się nawet najmniejsze schowki, które pomieszczą przedmioty bez których podróż może być totalnie nudna. Np. oprócz kieszeni na drzwiach, dobrze, żeby znalazły się one także z tyłu oparć przednich siedzeń. W autach rodzinnych skrytek, uchwytów i schowków może być nawet ponad 30! I dobrze, bo im jest ich więcej, tym łatwiejsza organizacja, nawet jeśli niektóre z nich w praktyce okażą się nieco mniej przydatne niż inne. Także nic dziwnego, że możemy znaleźć w autach różne systemy mocowania (np. na zakupy), albo nawet – tak, jak w Oplu Zafirze – wysuwany bagażnik rowerowy.

Multimedia

Jeżeli Twoje dzieci używają smartfonów, tabletów czy przenośnych konsoli, zadbaj o odpowiednią ilość gniazdek 12V, do których bez problemu podłączysz kilka ładowarek na raz. Dużym plusem są też oddzielnie przesuwane i składane fotele z tyłu (jak na przykład w Citroenie Xarze Picassso). Ciekawą opcją są także monitory zamontowane w zagłówkach foteli z przodu, do których możemy podłączyć telewizję, tablet czy konsolę.

Klimatyzacja

Latem zapewnia komfortową podróż i zapobiega przegrzaniu. Zimą także jest przydatna, ponieważ momentalnie ogrzewa wnętrze auta i zapobiega przed zaparowaniem szyb.

Jak wybrać rodzinny samochód
5 (100%) 6 votes

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *