Jak być dobrym ojcem?

Ojcostwo jest olbrzymim wyzwaniem. Całkiem prawdopodobne, że największym jakie można podjąć w życiu.

Tu przecież nie chodzi o jakiś kolejny projekt, firmę, fuzję, kampanię. Przede wszystkim chodzi o nowe istnienie dla którego przez lata musimy być wzorem do naśladowania, a do tego przyjacielem, duszą towarzystwa, ochroną, nauczycielem, sprzątaczką, kucharzem… krótko mówiąc superbohaterem. Dobry ojciec to taki, który zawsze będzie dla dziecka lepszy niż Batman i Superman razem wzięci.

Zostać ojcem to żaden wyczyn… Jednak zostać dobrym ojcem to już nie lada wyzwanie, którego boi się wielu mężczyzn. Kiedy mamy pewność, że jesteśmy dobrzy? Kiedy nasze dziecko w szkole na pytanie “Kto jest Twoim autorytetem?” odpowiada “Mój tata!”.

Z ojcostwem wiążą się same dylematy: jakim być tatą? Wyluzowanym kumplem, czy może surowym lecz sprawiedliwym? W jakim stopniu wprowadzić dyscyplinę, czego je nauczać i na ile mu pozwalać? Pamiętaj, że na początku wszelkie wartości będzie czerpać od Ciebie. Musisz zapewnić swojemu dziecku dobry start, ale w takim sposób, by potrafiło sobie samemu poradzić.

Bądź obecny

Pierwsze i najważniejsze – obecność. Nie przez telefon, nie przez drogie prezenty wysyłane zza granicy, a tak po prostu, przez TU I TERAZ.

Mów dzieciom, że je kochasz

Wiele osób uważa, że facet musi być twardy, a wyrażanie uczuć wcale do niego nie pasuje. Jeżeli naprawdę kochasz swoje dzieci pokaż im jak ważne są dla Ciebie.

Mów im, jak wiele dla Ciebie znaczą

Nie wychodź z założenia, że one to wiedzą (choć wiedzą), bo to jedna z tych rzeczy, o których powinno się przypominać non-stop.

Przytulaj je i całuj

Dotyczy zwłaszcza młodszych dzieci. Tym starszym może się to nie do końca spodobać, nastolatkowie rządzą się swoimi regułami.

Nie bój się okazywać swoich emocji przy rodzinie

Pozbawione emocji są tylko roboty. Działaj w ten sposób, by Twoje dzieci tak Cię nie postrzegały.

Pozwól dzieciom zobaczyć cię płaczącego

ZOBACZ pomysły na wyjazd rodzinny na weekend

Nie próbuj pokazywać, że jesteś człowiekiem ze stali o kamiennym sercu. Jeżeli masz chwilę słabości, nie ukrywaj tego przed dziećmi, ponieważ to im pokazuje, że każdy ma gorsze momenty. Najważniejsze, żeby zawsze je przezwyciężać. To dla dzieciaków bardzo dobra lekcja.

Przyznawaj się do błędów

I nie obawiaj się o to, że Twój autorytet przez to upadnie. Nie upadnie. Dzieci w końcu i tak nauczą się dostrzegać rzeczy, które robisz źle (w końcu każdy czasem robi coś źle), a „przepraszam” z twoich ust zapewni Ci jedynie szacunek z ich strony. I pamiętaj, że nie ma na świecie ojca, który nie popełnia żadnych błędów.

Jeśli czegoś nie wiesz – przyznaj się do tego

Jest to o wiele lepsze niż odpowiedź “bo tak”, ponieważ dzieci są bardzo ciekawe świata, dlatego kiedy dowiedzą się, że zostały oszukane, może to przynieść bardzo złe skutki. Jesteśmy tylko ludźmi i nie powinniśmy ukrywać, że czegoś nie wiemy.

Pozwól sobie na powrót do własnego dzieciństwa

Pamiętaj, że też kiedyś byłeś dzieckiem, dlatego odłóż czasami dorosłość na bok i obudź w sobie dziecko. Spędź dzień z dzieckiem bawiąc się w najlepsze. Zbudujcie coś niesamowitego z klocków, urządźcie wyścigi resoraków czy urządźcie bitwę na plastikowe pistolety.

Jak być dobrym ojcem?
5 (100%) 4 votes

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *