Studia – zaoczne czy dzienne?

Wybór między studiami zaocznymi a dziennymi jest bardzo trudny. Szczególnie w sytuacji, kiedy nasza sytuacja pozwala nam właśnie na podjęcie dogodnej i komfortowej dla nas decyzji. Powstaje jednak pytanie, która opcja będzie dla nas najlepsza? Która sprawi, że poczujemy się świetnie i będziemy zadowoleni z wybranego toku nauczania? Jakie są zalety i wady zarówno studiów zaocznych, jak i dziennych? Poniżej znajduje się kilka mocnych i słabych stron obu rozwiązań. Warto się z nimi zapoznać, by ułatwić sobie podejmowanie decyzji w tej istotnej kwestii.

Koszty

To jedna z tych kwestii, których nie można pominąć podczas rozmyślania nad kluczowym wyborem. Oczywiście większość świeżo upieczonych studentów pragnie z całego serca, by w końcu wyrwać się z domu i zakosztować innego życia. Uczy to ich odpowiedzialności, niemniej jednak wiąże się również z kosztami. Wybierając studia dzienne, trzeba będzie mieć możliwość skorzystania z budżetu swoich rodziców, którzy wesprą dziecko i zapewnią mu zarówno mieszkanie lub akademik, jak i finanse na wyżywienie, opłaty, życie towarzyskie, studenckie. Jeśli natomiast nie ma się takiej możliwości, wtedy trzeba postawić na studia zaoczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wynajem mieszkania to nie jest jedyny koszt. Należy także zatroszczyć się o opłaty za studia, ponieważ są one płatne. Różnica polega jednak na tym, że można w międzyczasie pracować, Jakby na to nie spojrzeć, każda opcja kosztuje i wiąże się z finansami.

Praca podczas studiów

praca na studiachJeżeli jest się na studiach zaocznych, nic nas nie ogranicza. Możemy pracować na pełny etat i jednocześnie studiować. Wiele osób godzi studia z pracą i radzi sobie z tymi obowiązkami całkiem nieźle. Na studiach zaocznych można więc nieźle zarobić cieszyć się pewną stabilnością finansową. Jeśli zaś mowa o studiach dziennych, oczywiście na nich także można sobie dorobić, jest to jednak raczej forma pracy dorywczej. Można zająć się sektorem rozrywkowym bądź gastronomicznym, lecz nie ma co marzyć o normalnym trybie pracy. Z tego powodu raczej dorabiamy sobie do kieszonkowego, aniżeli poważnie do swojego utrzymania. W dalszym ciągu zatem trzeba liczyć na pomoc rodziców.

ZOBACZ jak zmotywować się do nauki

Różnice w nauczaniu

Istnieją pewne teorie, spekulacje i stereotypy, iż na studiach zaocznych niczego nie można się nauczyć, raczej kończy się szkołę z nim nie wartym dyplomem, podczas gdy studenci studiów dziennych cieszą się szacunkiem z powodu umiejętności, jakie wynieśli z całego trybu ich kształcenia. To wszystko nie jest prawdą. Tak właściwie, mimo iż często na studiach dziennych jest nieco więcej zajęć, to jednak bez chęci do nauki i wyciągnięcia wniosków ze studiów niczego się nie osiągnie. Mimo wszystko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że studenci zaoczni muszą większość materiału przerabiać samodzielnie. Łączą często naukę z pracą, dlatego jest to dla nich tym trudniejsze. Nie każdy jest w stanie pogodzić swoje obowiązki z nauką, dlatego tak ważne jest, by przemyśleć swoją decyzję, zanim wybierzemy się na studia.

Jak widać, zarówno studia zaoczne, jak i dzienne mają swoje mocne i słabe strony. Zanim podejmie się decyzję, warto przemyśleć swoją obecną sytuację życiową i postarać się dopasować do niej swoje plany na przyszłość. Już teraz należy kierować się odpowiedzialnością za siebie, jak i za swoje decyzje.

Zagłosuj na ten post!

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *