Porady dla początkujących fotografów

Jak wiadomo fotografia jest formą sztuki. Oprócz kreatywnego pomysłu na zdjęcie potrzeba jeszcze wiele umiejętności technicznych. Chciałbyś aby zdjęcia z rodzinnego wyjazdu wyglądały na zrobione dobrym aparatem a nie jak te zrobione cyfrówką lub telefonem? A może zainteresowała Cię fotografia i wkrótce zostanie Twoim hobby? Dziś mamy dla Ciebie kilka porad dotyczących sztuki uwieczniania chwil na zdjęciach. Zapraszamy do lektury!

Nie rozstawaj się ze swoim aparatem

fotografPamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nigdy nie wiesz kiedy zobaczysz coś co chciałbyś uwiecznić na zdjęciu. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Pierwsze zdjęcie nigdy nie jest idealne. Dzięki temu, że będziesz robił zdjęcia non stop dowiesz się jaki kadr najlepiej Ci odpowiada, dobrze ustawisz ostrość i ustalisz sposób wykonywania zdjęć. To bardzo istotne elementy ponieważ dzięki nim zyskasz swój własny, niepowtarzalny styl fotografowania.

Nie bój się pytać i… podglądać!

Masz szansę porozmawiać z doświadczonym fotografem? To świetnie się składa. Nie bój się zapytać o rady dla początkujących. Możesz otrzymać bardzo cenne wskazówki. Co więcej podglądaj jego pracę. Zwróć uwagę w jaki sposób robi zdjęcia i na co w szczególności zwraca uwagę. Możesz również podejrzeć zdjęcia w internecie, które mogą być dla Ciebie nie tylko inspiracją, ale też mogą naprowadzić Cię na właściwą drogę.

Spróbuj różnych rodzajów fotografii

Fotoreportaż, zdjęcia krajobrazowe, sportowe, przyrodnicze a to i tak nie wszystko. Fotografia mieści w sobie wiele różnych dziedzin. Spróbuj wykonać kilka zdjęć w prawie każdej z nich. Dlaczego prawie? Ponieważ jako początkujący fotograf nie będziesz miał takiej możliwości, aby wykonać np. zdjęcia studyjne. Jeśli nadarzy się taka okazja – zrób to! Dzięki temu sprawdzisz, w której technice czujesz się jak ryba w wodzie.

ZOBACZ 9 gadżetów, które ułatwią Ci gotowanie

Najpierw Ty, potem sprzęt

Nie trzeba mieć najlepszego aparatu żeby zrobić dobre zdjęcie. Tak samo jak najdroższe buty do biegania nie zrobią z Ciebie sprintera, tak najdroższy aparat nie zrobi z Ciebie fotografa. Najważniejszy jest pomysł, kreatywność, doświadczenie a dopiero później sprzęt. Nie bądź leniwy i korzystaj np. z zooma z umiarem. Zamiast niego użyj własnych nóg. Efekt będzie o wiele lepszy. Używaj też swojej wyobraźni. Idealnie wypowiedział się na ten temat fotograf Tomasz Tomaszewski „Dobre zdjęcie powstaje w głowie. Aparat pomaga je tylko pokazać innym.”

Drugi plan to ważna część zdjęcia

Wyobraźmy sobie taką sytuację: chcesz zrobić zdjęcie swojej ukochanej na piaszczystej plaży, w tle zachód słońca, ocean. Można powiedzieć, że krajobraz idealny. Ale zaraz… zwróć uwagę na to, co jeszcze znajduje się w tle. Często nie zauważamy, że na plaży mogą leżeć śmieci, czyjeś buty, lub koc i bezmyślnie robimy zdjęcie, bo przecież „kto będzie zwracał uwagę na takie szczegóły”. Niestety po zrobieniu zdjęcia okazuje się, że te niepożądane elementy jednak rzucają się w oczy. Dlatego ważne jest alby przed zrobieniem zdjęcia sprzątnąć te „drobne szczegóły” lub po prostu zmienić kadr w taki sposób, aby nie było ich widać.

Obrabiaj zdjęcia

Obróbka może sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało albo niesamowicie kiczowato, albo niesamowicie dobrze. Niestety bardzo łatwo jest przesadzić. Dlatego najlepiej jest skorzystać ze specjalnych poradników umieszczonych w internecie, na podstawie których będziesz obrabiał swoje zdjęcia. Dzięki nim nawet średniej jakości fotografia zyska nowe życie. Według wielu profesjonalnych fotografów najlepiej odczekać kilka dni po wykonaniu zdjęć z ich obróbką, aby spojrzeć na nie świeżym okiem i nie przesadzić z upiększaniem fotografii.

Podsumowanie

Od nas to już wszystko, mamy nadzieje, że nasze porady sprawią, że zainteresujecie się fotografią. Pamiętajcie o tym, że warto kierować się dobrym gustem, nie oszukiwać i nie kopiować cudzej pracy. Życzymy Wam powodzenia i jak najwięcej udanych zdjęć!

Porady dla początkujących fotografów
10 (200%) 1 vote[s]

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *