Kryzys wieku średniego

Bardzo często kryzys wieku średniego kojarzy się wyłącznie z mężczyznami. Coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem kojarzenia pewnych zachowań w takim wieku właśnie z tym pojęciem. Dlaczego? Często po prostu jest to sposób na proste wytłumaczenie swojego nieracjonalnego postępowania.

Jeżeli mężczyzna po prostu chce się gdzieś wyrwać i dopuszcza się kolejnych romansów, świadczy to jedynie o jego charakterze, a nie o kryzysie wieku średniego. Jego postępowanie nie jest wtedy moralne i nie ma żadnego związku z wskazanym wyżej pojęciem. Jeżeli natomiast pojawi się mocne przygnębienie, osamotnienie, nieco przejaskrawiona świadomość swojego wieku, czego skutkiem jest właśnie chęć poprawy swojej sytuacji i samopoczucia przez m.in. romans, wtedy można powiedzieć o typowym kryzysie wieku średniego.

Co czują kobiety?

Kiedy u własnego partnera pojawiają się symptomy kryzysu wieku średniego, wiele kobiet zastanawia się, czy to może z ich winy taka sytuacja ma miejsce. Czują, że być może nie są już atrakcyjne dla swoich mężczyzn i być może swoim zachowaniem przyczyniły się do tego, że partner zachowuje się w irracjonalny dla nich sposób.

ZOBACZ najlepsze tabletki na potencję

Pojawiają się ponadto pytania, ile taki stan będzie jeszcze trwał, jak długo ich małżeństwo będzie stało pod znakiem zapytania, czy w ogóle przetrwa?

Po czym poznać kryzys wieku średniego? Objawy

Pierwszym z symptomów, jaki pojawia się u mężczyzn, a który obserwują kobiety, jest przede wszystkim ich oddalanie się od życia rodzinnego. Odbywa się to w różny sposób. Czasami mężczyzna po prostu zaczyna unikać bliskości, nie przytula kobiety, odsuwa się od niej w tej emocjonalny sposób. Ona zaczyna to zauważać, ponieważ brakuje jej bliskości, która między nią a partnerem towarzyszyła pewną więź. Niekiedy mężczyzna zaczyna odsuwać się w bardziej wyraźny sposób, ponieważ spędza coraz więcej czasu poza domem, nie uczestniczy w codziennych czynnościach, czy okolicznościach. Niektórym kobietom wydaje się wtedy, że tak właściwie nie mają nic przeciwko temu, ponieważ mężczyźni przebywając w domu są rozdrażnieni i kąśliwi, dlatego same czują ulgę, kiedy po prostu wyjeżdżają. Nie zdają sobie na początku jednak sprawy, że to nie tylko chwilowe humory, a element poważniejszego procesu, objawy kryzysu wieku średniego.

ZOBACZ wyjazd rodzinny na weekend

Mężczyźni przechodzący kryzys wieku średniego często mają mieszane uczucia, emocje. Potrafią być zarazem załamany, osamotniony, wściekły, jak i bojaźliwy, czy nawet obsesyjny. Ie odpowiada mu wtedy zarówno jego wiek, praca, jak i partnerka życiowa.

Często tacy mężczyźni czują się bezwartościowi, mają niską samoocenę, a także wątpią w podejmowane do tej pory decyzje. Coraz częściej w głowie takiego mężczyzny pojawiają się myśli o starzeniu się, śmierci. By poradzić sobie z problemami, stara się zatopić smutki w alkoholu, narkotykach, czy w pozamałżeńskich partnerkach.

Kryzys wieku średniego. Jak postępować?

  1. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z sytuacji. Mężczyzna musi wiedzieć, że kryzys kiedyś przeminie i wszystko wróci do normy.
  2. Partner musi czuć, iż ma wsparcie ze strony swojej partnerki. Jeżeli będzie doceniany, jego poczucie niskiej wartości będzie chwilowe i doceni starania swojej drugiej połowy.
  3. Jeżeli mężczyzna zaczyna rozglądać się za innymi kobietami, warto wtedy zadbać o siebie, by wnieść trochę świeżości w związek. Wtedy zwróci na to uwagę i dostrzeże pozytywne zmiany.
  4. Warto pomyśleć o sprawach łóżkowych. Być może przyda się trochę urozmaicenia, jakaś ciekawa bielizna, która odmieni rutynę.
  5. W skrajnych sytuacjach należy skontaktować się z psychologie. Odpowiednia terapia nie tylko pomoże przejść menniczy przez kryzys wieku średniego, ale także pomoże naprawić relacje między partnerami.
Kryzys wieku średniego
Zagłosuj na ten post!

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *