Kryzys wieku średniego

Bardzo często kryzys wieku średniego kojarzy się wyłącznie z mężczyznami. Coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem kojarzenia pewnych zachowań w takim wieku właśnie z tym pojęciem. Dlaczego? Często po prostu jest to sposób na proste wytłumaczenie swojego nieracjonalnego postępowania.

Jeżeli mężczyzna po prostu chce się gdzieś wyrwać i dopuszcza się kolejnych romansów, świadczy to jedynie o jego charakterze, a nie o kryzysie wieku średniego. Jego postępowanie nie jest wtedy moralne i nie ma żadnego związku z wskazanym wyżej pojęciem. Jeżeli natomiast pojawi się mocne przygnębienie, osamotnienie, nieco przejaskrawiona świadomość swojego wieku, czego skutkiem jest właśnie chęć poprawy swojej sytuacji i samopoczucia przez m.in. romans, wtedy można powiedzieć o typowym kryzysie wieku średniego.

Co czują kobiety?

Kiedy u własnego partnera pojawiają się symptomy kryzysu wieku średniego, wiele kobiet zastanawia się, czy to może z ich winy taka sytuacja ma miejsce. Czują, że być może nie są już atrakcyjne dla swoich mężczyzn i być może swoim zachowaniem przyczyniły się do tego, że partner zachowuje się w irracjonalny dla nich sposób.

ZOBACZ najlepsze tabletki na potencję

Pojawiają się ponadto pytania, ile taki stan będzie jeszcze trwał, jak długo ich małżeństwo będzie stało pod znakiem zapytania, czy w ogóle przetrwa?

Po czym poznać kryzys wieku średniego? Objawy

Pierwszym z symptomów, jaki pojawia się u mężczyzn, a który obserwują kobiety, jest przede wszystkim ich oddalanie się od życia rodzinnego. Odbywa się to w różny sposób. Czasami mężczyzna po prostu zaczyna unikać bliskości, nie przytula kobiety, odsuwa się od niej w tej emocjonalny sposób. Ona zaczyna to zauważać, ponieważ brakuje jej bliskości, która między nią a partnerem towarzyszyła pewną więź. Niekiedy mężczyzna zaczyna odsuwać się w bardziej wyraźny sposób, ponieważ spędza coraz więcej czasu poza domem, nie uczestniczy w codziennych czynnościach, czy okolicznościach. Niektórym kobietom wydaje się wtedy, że tak właściwie nie mają nic przeciwko temu, ponieważ mężczyźni przebywając w domu są rozdrażnieni i kąśliwi, dlatego same czują ulgę, kiedy po prostu wyjeżdżają. Nie zdają sobie na początku jednak sprawy, że to nie tylko chwilowe humory, a element poważniejszego procesu, objawy kryzysu wieku średniego.

ZOBACZ wyjazd rodzinny na weekend

Mężczyźni przechodzący kryzys wieku średniego często mają mieszane uczucia, emocje. Potrafią być zarazem załamany, osamotniony, wściekły, jak i bojaźliwy, czy nawet obsesyjny. Ie odpowiada mu wtedy zarówno jego wiek, praca, jak i partnerka życiowa.

Często tacy mężczyźni czują się bezwartościowi, mają niską samoocenę, a także wątpią w podejmowane do tej pory decyzje. Coraz częściej w głowie takiego mężczyzny pojawiają się myśli o starzeniu się, śmierci. By poradzić sobie z problemami, stara się zatopić smutki w alkoholu, narkotykach, czy w pozamałżeńskich partnerkach.

Kryzys wieku średniego. Jak postępować?

  1. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z sytuacji. Mężczyzna musi wiedzieć, że kryzys kiedyś przeminie i wszystko wróci do normy.
  2. Partner musi czuć, iż ma wsparcie ze strony swojej partnerki. Jeżeli będzie doceniany, jego poczucie niskiej wartości będzie chwilowe i doceni starania swojej drugiej połowy.
  3. Jeżeli mężczyzna zaczyna rozglądać się za innymi kobietami, warto wtedy zadbać o siebie, by wnieść trochę świeżości w związek. Wtedy zwróci na to uwagę i dostrzeże pozytywne zmiany.
  4. Warto pomyśleć o sprawach łóżkowych. Być może przyda się trochę urozmaicenia, jakaś ciekawa bielizna, która odmieni rutynę.
  5. W skrajnych sytuacjach należy skontaktować się z psychologie. Odpowiednia terapia nie tylko pomoże przejść menniczy przez kryzys wieku średniego, ale także pomoże naprawić relacje między partnerami.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *