Jak zrobić domową siłownię?

Ćwiczenie w klubach fitness czy na siłowni stało się bardzo modne w ostatnich latach. I dobrze, bo każda moda na ruch to oznaka, że ludzie są coraz bardziej świadomi i chcą dbać o swoje zdrowie. Dzięki takiej tendencji wszelki kluby tego typu rosną jak grzyby po deszczu. Są też czynne do późna, aby wszyscy chętni zdążyli poćwiczyć po pracy. Coraz częściej można też spotkać bardzo korzystne promocje na karnety, wiele klubów honoruje także pakiety sportowe, które dostajemy od pracodawców jako dodatek do pensji. Dlatego brak czasu i pieniędzy na karnet jest już tylko wymówką.

Osobista siłownia

domowa siłowniaA jeśli ktoś nie lubi ćwiczyć w towarzystwie i nie chce tracić czasu na dojazdy, może sobie stworzyć własną siłownię. Przy dzisiejszym dostępie do sprzętu sportowego to żaden problem. Wystarczy, że wygospodarujecie jakieś pomieszczenie. Najlepsze możliwości mają mieszkańcy domów, ale i w bloku można coś wymyślić. Może to być jakieś pomieszczenie gospodarcze, które stoi nieużywane lub zagracone od lat. Trzeba zapytać o zgodę zarządcę budynku i na własny koszt wysprzątać oraz wyremontować lokal, ale często można tak uzyskać nieodpłatne pomieszczenie na siłownię. Poza tym, żeby mieć własną siłownię niepotrzebne jest oddzielne pomieszczenie, wystarczy wydzielić jakiś kąt w większym pokoju i tam ćwiczyć.

ZOBACZ najlepsze suplementy na masę mięśniową

Niezależnie od lokalizacji trzeba zadbać o bezpieczeństwo oraz swobodę ruchów. Przestrzeń do ćwiczeń musi być dostosowana do wszelkich wymachów i wykopów, które będziecie wykonywać w czasie ćwiczeń. W zasięgu rąk i nóg nie mogą stać żadne przedmioty czy meble, w które można uderzyć. Trzeba zabezpieczyć też wszelkie wystające ze ściany rurki i inne elementy, a kable nie powinny plątać się pod nogami. Samo pomieszczenie musi mieć odpowiednie rozmiary, włącznie z wysokością, tak, aby można było wstawić urządzenia do ćwiczeń i zapewnić sobie pełny zakres ruchu podczas korzystania z nich. Należy też zadbać o dopływ tlenu i wentylację.

Jak wyposażyć swoją siłownię?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od finansów, wielkości siłowni i preferencji czy możliwości ruchowych.

sprzęt do domowej siłowni

Pamiętajcie, aby dostosować sprzęt do swoich możliwości zdrowotnych i siłowych. W takiej siłowni zwykle będziecie ćwiczyć samotnie, więc nikt nie zareaguje jeśli przygniecie nas sztanga czy przeliczycie się z obciążeniem i coś strzeli w ścięgnie lub kręgosłupie. Nie będzie też instruktora, który podpowie co wolno, a czego nie. Tu sami dobieracie sobie wysiłek i nie warto szarżować. Jeśli macie problemy ze układem kostnym czy mięśniami, zacznijcie do małych obciążeń, a najlepiej poproście specjalistę o ułożenie planu treningowego i pod niego wyposażcie siłownię.

ZOBACZ kilka rad dla początkujących na siłowni

I tu dochodzimy do sprzętu. Pamiętajcie, w siłowni nie musi stanąć wielki atlas czy ławka ze sztangami. Nie musi tam też być wypasionej bieżni, orbitreka czy rowerka, choć są bardzo przydatne do ćwiczeń, zwłaszcza dla początkujących.

tanie hantleSwoją siłownię możecie wyposażyć na początek w hantle, skakankę, piłkę do ćwiczeń albo półkulę busu, matę, stepper, twister, drążek do podciągania, ekspandery i sprężyny do rozciągania, rolki i pałąki do ćwiczeń na mięśnie brzucha itd. Tak naprawdę do 1000 zł jesteście w stanie zapełnić siłownię przeróżnymi narzędziami tortur i w nieskończoność testować przeróżne warianty ich użycia.

Jeśli ilość miejsca nie pozwala na wstawienie większych urządzeń to można poprzestać na tym prostym wyposażeniu. Można też zamontować na ścianie tradycyjną drabinkę znaną ze szkolnej sali gimnastycznej albo przykręcić do sufitu specjalną uprząż ze specjalnymi gumami i pasami do ćwiczeń.

Oczywiście w wersji z większym budżetem i kubaturą siłowni można zaszaleć i zainwestować w profesjonalny atlas i wcześniej wymienione urządzenia, albo wręcz urządzić sobie stanowiska do treningu obwodowego. Jednak w każdej ze wspomnianych opcji należy pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *