Jak zmotywować się do nauki?

Motywacja to odwieczny problem. Jej brak sprawia, że zdecydowanie trudniej jest wstać z łóżka bądź wrócić ze szkoły, z uczelni i zabrać się do nauki. Szczególnie trudny brak motywacji jest w momencie, gdy ogrom materiału do przyswojenia przytłacza nas i tym gorej jest znaleźć chęci na zebranie się w sobie. Wtedy odczuwa się, iż utknęło się w jednym miejscu i nie można z niego ruszyć. Co można zrobić, by odwróci złą passę i znaleźć motywację?

Sposób nr 1 – Po co się uczyć?

korzyści z naukiTo bardzo ważne pytanie. Każdy, kto w danej chwili tracił ochotę do nauki, powinien je sobie zadać. Nigdy nie będziemy mieli wystarczająco siły i mobilizacji, jeżeli tak naprawdę nie będziemy wiedzieć, po co to wszystko robimy. Ważne, by zrozumieć wartość nauki, by docenić, iż dzięki niej jakość naszego życia może ulec znacznej poprawie. Nawet jeżeli akurat w tej chwili nie potrzebujemy do niczego przyswajanej wiedzy, istnieje spora szansa, iż w przyszłości się to zmieni. Nigdy bowiem nie wiadomo, co nas czeka. Nie można zatem patrzeć na naukę jak na proces konieczny do zaliczenia egzaminu. Trzeba spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy.

Sposób nr 2 – Inspiracje

inspiracje do naukiTo ważne, by zadbać chociażby o swoje otoczenie. Jeżeli uczymy się w miejscu niesprzyjającym nam, wtedy prawdopodobnie nie tylko wszystko będzie nas rozpraszać, ale również poczujemy się przez to niekomfortowo. Taka sytuacja nie sprzyja pozytywny efektom nauki. Ważne, by miejsce, w którym prowadzi się naukę, było uporządkowane, bez dodatkowych rozpraszaczy. Wtedy łatwiej i przyjemniej będzie się skupić na swoich obowiązkach do spełnienia.

Sposób nr 3 – Pomoc innych

nauka z przyjaciółkąWspólna nauka to świetny pomysł na zmotywowanie się do dalszego działania. Kiedy są obok nas inni, jest prościej postawić sobie wyżej poprzeczkę, ponieważ pojawia się także pewien motyw rywalizacji, który dodaje energii do nauki. W grupie jest również raźniej i łatwiej. Nie jest także tak łatwo po prostu się wycofać, ponieważ czujemy wewnętrzny przymus, iż nie możemy zawieść naszych kompanów. Warto również zaznaczyć, że wspólna nauka wymusza wzajemną interakcję, dzięki której szybciej i sprawniej zapamięta się właściwe informacje. To świetna metoda, by znaleźć motywację i rozpocząć swoją przygodę z nauką.

Sposób nr 4 – Wizualizacja

Jest to metoda, która ułatwia odkrycie prawdziwych celów, do których dążymy. Jeżeli wyobrazimy sobie nasze cele, a także korzyści, które osiągniemy z ich spełnienia, będzie nam znacznie łatwiej znaleźć motywację do nauki. W związku z tym warto codziennie rano poświęcać kilka minut na zagłębienie się w swoich myślach i zwizualizowaniu sobie atutów wypełnienia wiszącego nad nami obowiązku. Ważne, by codziennie wyobrażać sobie pozytywne strony naszego działania. To najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu i spełnienia swoich marzeń.

Sposób nr 5 – Nagradzanie samego siebie

Ludzie mają tendencję do karania się za różne niepowodzenia. Dlaczego nie obrócić tego w drugą stronę i nie stworzyć odpowiedniego systemu nagród, który dodatkowo motywowałby nas do nauki? Warto przykładowo podzielić cały materiał, który ma się do przyswojenia, a za każdą część poczęstować się przygotowaną wcześniej przekąską. Z pewnością każdy wie, co jest jego słabym punktem, na co ma ochotę i czego chciałby w danej chwili. Warto stworzyć obie z tego cel, a dążyć do niego przez wypełnienie swojego obowiązku nauki.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *