Jak utrzymać sprawność seksualną w dojrzałym wieku?

Udane życie intymne to ważny aspekt naszego życia. Jednak z wiekiem nasze predyspozycje w tym zakresie słabną. Zjawisko to dotyczy w głównej mierze mężczyzn, ale i kobiety tracą w późniejszym wieku swój dawny animusz. Trudno tu znaleźć jednoznaczną przyczynę, składa się na to wiele czynników, przy czym kobiecy problem leży bardziej w sferze psychiki. Natomiast u mężczyzn prym wiedzie fizjologia, która z wiekiem płata figle.

Potencja – co to jest?

W ogólnym ujęciu to po prostu zdolność organizmu do reakcji seksualnych i gotowość do podjęcia aktywności w tym zakresie. Jednym słowem to sprawność seksualna, która pozwala inicjować stosunek, odpowiednio długo go kontynuować i zakończyć pełną satysfakcją, przy czym ważna jest też częstotliwość samych aktów. Największą potencję mężczyzna posiada pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Po tym okresie możliwości zaczynają się obniżać, jednak tempo spadku sprawności seksualnej to sprawa indywidualna.

Spadek potencji objawia się problemami z erekcją oraz zaburzeniami wytrysku, ale nie tylko. To także wyraźnie mniejsza chęć podejmowania działań w tym zakresie, wycofanie lub frustracja. W konsekwencji zwykle spada temperatura związku, a temat seksu przestaje istnieć. Aby nie dopuścić do tej przykrej sytuacji i jak najdłużej zachować sprawność seksualną, trzeba w odpowiednim czasie namierzyć przyczyny, które mogą prowadzić do spadku potencji, a następnie wyeliminować, te które się da i wdrożyć działania naprawcze.

Przyczyny zaburzeń erekcji (inne niż wiek):

 • Niezdrowy tryb życia. Zła dieta, alkohol, palenie papierosów lub zażywanie innych używek to prosta droga do impotencji. Na szczęście zmiana nawyków zależy od nas samych.
 • Choroby. Głównie cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia, schorzenia nerek i wątroby oraz problemy hormonalne. To oczywiście jest poza nami, jednak dbając o prawidłowe leczenie można zniwelować skutki.
 • Nadmiar obowiązków, zmęczenie i stres. Kiedy latami mamy za dużo na głowie, słabnie zdrowie, kondycja i oczywiście potencja.
 • Psychika. Wbrew pozorom mężczyźni mają dość kruchą psychikę. Często wycofują się z życia intymnego w obawie przed krytyką partnerki, kiedy nie są już w stanie spełnić jej oczekiwań. Kluczem jest tutaj szczera rozmowa.

Co zrobić, by zachować sprawność seksualną?

Kiedy już wiadomo, co jest problemem, łatwiej jest znaleźć jakieś rozwiązanie. Można też zadziałać kompleksowo, usuwają kilka szkodliwych czynników. A więc do dzieła, jest tego cała lista.

 • Ogranicz alkohol, rzuć palenie i odstaw całkowicie wszelkie środki odurzające,
 • Zrób badania. Jeśli wykażą wysoki cholesterol, cukier czy problemy z wątrobą, przejdź jak najszybciej na odpowiednią dietę.
 • Zredukuj wagę. Jeśli ważysz za dużo, to także konieczna jest dieta.
 • Zmniejsz spożycie mięsa, tłustych potraw, posiłków typu fast food i cukrów prostych. Nawet jeśli nie masz nadwagi, takie jedzenie powoduje niestrawność i uczucie ciężkości.
 • Ruszaj się. Gimnastyka poranna, basen, rower, albo chociaż marsz.
 • Uporządkuj swoje obowiązki. Może lepsza organizacja, delegowanie zadań i odrzucenie zbędnych czynności pozwolą żyć spokojniej i wolniej.
 • Porozmawiaj z nią… Będąc w regularnym związku należy omawiać problemy, a nie ukrywać je. Jeśli nie jesteś w stałym związku porozmawiaj z jakąś przychylną ci duszą lub seksuologiem.

ZOBACZ Member XXL – dłuższy penis o nawet 8 cm!

Jeśli te starania nie zapewnią odpowiedniej sprawności seksualnej, warto udać się do lekarza. Możliwe, że zleci dodatkowe badania albo podpowie jaką terapię lekową. Można też spróbować samodzielnie zażywać suplementy wspierające męską potencję, które są dostępne bez recepty.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *