Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Każdy z nas chociaż raz w życiu się stresował. Jak uniknąć stresu i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, dowiesz się z tego artykułu.

Zadbaj o swój ubiór

Idziesz na rozmowę o pracę, a nie ze znajomymi do baru. Ubierz się elegancko, nie zakładaj starych dresów, lecz elegancką spódniczkę/spodnie, koszulę. Pierwsze wrażenie ma znaczenie. Pracodawca pierwsze co widzi to twój ubiór. Zadbaj o niego. Nie musi to być garnitur z najdroższej pułki, ale porządnie wyprasuj ubrania – muszą być czyste, świeże i pachnące.

Sprawdź internet

media społecznościowe

Pewnie masz profil na facebooku, twiterze i innych mediach społecznościowych. Wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Sprawdź czy nie pokażą, się twoje stare kompromitujące zdjęcia. Zadbaj również o polajkowane fanpage, muzykę i filmy. Pomyśl czy pracodawca będzie zadowolony jak ujrzy w twoich polubieniach „Szlachta nie pracuje”.

Pewniaki, czyli pytania które są pewne

Pracodawca na pewno zada Ci kilka pytań. Przygotuj się na nie. Poniżej napisałem kilka „pewniaków”.

  • Jakie są Pana/Pani osiągnięcia?
  • Co jest dla Pana/Pani ważniejsze zarobki z pracy, czy satysfakcja?
  • Co jest powodem zmiany pracy?
  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Pytania, których lepiej nie zadawać

Pracodawca oczekuje od Ciebie dobrego przygotowania. Niektóre pytanie mogą źle o Tobie świadczyć, wręcz pokazać, że nie zależy Ci na tej pracy. Przygotowałem je poniżej dla Ciebie.

  • Czym ja mam się właściwie zajmować?
  • Jaką maksymalną podwyżkę jest mi Pan/Pani w zaoferować?
  • Jak mi poszło? Czy mam szansę na tą pracę?
  • Ile mam dni urlopu w roku?
  • Te pytania zadane na rozmowie kwalifikacyjnej, mogą świadczyć o twoim lenistwie i niewychowaniu.

Nigdy nie kłam

Nikt z nas nie lubi oszustów. Nie kłam w CV. Nie wpisuj, że skończyłeś HARVARD jeśli go nie skończyłeś. Nie zmyślaj o swoich osiągnięciach, o tym ile projektów już wykonałeś, ile zadań masz za sobą i ile czasu siedziałeś po godzinach. Nie bądź kłamczuchem. Może to dobrze brzmieć, ale jeśli prawda wyjdzie na jaw, jesteś spalony.

Nie przyjdź spóźniony

jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnejJeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej nie spóźnij się. Co sobie o tobie pomyśli pracodawca jeśli jesteś spóźniony na pierwsze spotkanie. Przyjdź wcześniej, pomyśl o tym, że mogą być korki na drogach, o tym, że autobus może się spóźnić. Jeśli się spóźnisz na pierwsze spotkanie, bardzo prawdopodobne, że będziesz spóźniał się również do pracy codziennie rano.

Mowa ciała

Zachowuj się naturalnie. Nie bądź spięty, a jak jesteś staraj się to ukryć. Kontroluj swoje gesty i postawę. Nie wymachuj rekrutowi rękami przed twarzą. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, nie patrz po ścianach, nie rozglądaj się po bokach. Pamiętaj, aby przed spotkaniem wyciszyć telefon, wyłączyć budzik. Śmiesznie by to wyglądało jeśli jesteś umówiony na spotkanie po południu i nagle zaczyna dzwonić Ci budzik „pobudka”!

Poćwicz w domu przed lustrem

Ubierz się tak jak na rozmowę kwalifikacyjną, wyprostuj się i rozmawiaj do siebie w lusterku. Sprawdź jak gestykulujesz, czy wyraźnie wymawiasz słowa. Wyobraź sobie jakąś nietypową sytuację. Poćwicz jak byś się w zachował, jakby pojawiła się na rozmowie kwalifikacyjnej. Potrenuj opowiadanie o sobie, o swoich sukcesach.

Mam nadzieję, że ten tekst Ci pomoże w przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Obserwuj mój blog dla mężczyzn na bieżąco, a dowiesz się dużo ciekawych rzeczy, różnych wskazówek, wniosków.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *