Miejsca, które warto odwiedzić zimą w Polsce

Wiadomo, zima bywa piękna. Wiele jest pięknych miejsc w Polsce, ale najlepsze zimowe widoki można podziwiać w górach. Przede wszystkim dlatego, że śnieżny krajobraz w górskich rejonach jest bardziej spektakularny, ale dodatkowo, tam mamy większe szanse na odpowiednie warunki, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to zimy bywają raczej słabe. Gdzie więc warto pojechać o tej prze roku?

Bieszczady

Coraz modniejszy kierunek zimowy. Ukształtowanie terenu sprawia, że śnieżne widoki są tutaj niepowtarzalne. Szczególnie godna polecenia jest Połonina Wetlińska i Caryńska oraz Tarnica. Dla zwolenników nizinnych wędrówek można polecić Muczne (zagroda żubrów), Zatwarnicę ( zakola Sanu) i Lutowiska (zimowa odsłona cerkwi i żydowskich kirkutów). Warto też pojechać na zaporę solińską, skąd rozciągają się niesamowite widoki. Bieszczadzkie szlaki są też rajem dla zwolenników skitouringu.

bieszczady2
bieszczady1
bieszczady3

Beskid Śląski

Najmodniejsze miejscowości to Ustroń i Wisła, jednak jeżeli chodzi o górskie widoki, to najlepszą ofertę mają wioski położone na dość dużej wysokości, tzw. Trójwieś (Koniaków, Istebna i Jaworzynka). Warto też wejść na najwyższy w tym rejonie szczyt, na Ochodzitą. Panorama, jaką można tam zobaczyć jest niesamowita. Inne ciekawe miejsce warte wyróżnienia w Beskidzie Śląskim to Szczyrk, a konkretnie Skrzyczne. Stąd także można podziwiać rozległą, górską panoramę, a przy okazji poszaleć na kilku trasach narciarskich.

beskid-slaski2
beskid-slaski3
beskid-slaski1

ZOBACZ gdzie jechać w góry w Polsce latem

Kotlina Kłodzka

Już samo ukształtowanie terenu, które można podziwiać z samochodu robi wrażenie. Malowniczo położona jest np. Kudowa Zdrój, Kłodzko czy mniejsze miejscowości, jak Lądek Zdrój czy Stronie Śląskie. Stamtąd już blisko na górę Śnieżnik.

kotlina-klodzka1
kotlina-klodzka
kotlina-klodzka3

Beskid Sądecki

Tu po widoki warto wpaść do Krynicy Zdrój, Rytra czy Muszyny oraz wyruszyć na malownicze szlaki pasmem Jaworzyny i Radziejowej. W okolicach Krynicy czekają też atrakcje na zwolenników zimowego szaleństwa, takie jak stoki narciarskie, najdłuższa w Polsce sankostrada oraz kuligi. A sama Krynica to wyjątkowo klimatyczne miejsce.

beskid-sadecki2
beskid-sadecki
beskid-sadecki1

ZOBACZ najlepszy kluby i puby w Polsce

Jura Krakowsko-Częstochowska

To może nieco odmienna propozycja, bo rejon pozbawiony jest typowych gór, ale za to pełny błędnych skałek wapiennych, malowniczych pagórków i niesłychanych tworów skalnych. Zimową porą warto zwiedzić ruiny zamku w słynnym już Ogrodzieńcu, ale nie tylko. Ciekawą atrakcją są również zamkowe ruiny w Mirowie i zamek w Bobolicach, a także trasa, którą można przejść pomiędzy dwoma obiektami. Można dojechać samochodem, ale jeśli mówimy o zimowych widokach to warto się przejść szlakiem pomiędzy skałkami. Godne polecenia są także baszty w obu obiektach i widoki, które się stamtąd rozciągają.

jura-krakowsko-czestochowska1
beskid-sadecki2

Tatry

Dla niektórych zaczynają się i kończą na Zakopanym, a konkretnie na Krupówkach. To błąd, bo sama stolica Tatr i sąsiednie okolice są w stanie zaspokoić gusta nawet największych koneserów zimowych widoków. Zacznijmy od znanych pozycji, mamy Giewont, Nosal, Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Rysy, Morskie Oko, Dolinę Kościeliską, Polanę Strężyńską i wiele innych pięknych miejsc. W tej okolicy znajdują się dwie najwyżej położone w Polsce wsie, Ząb i Gliczarów Górny. Od wielu lat trwa spór, która leży wyżej, jednak obie zapewniają świetne widoki na ośnieżone Tatry. Warto też zajrzeć do niedaleko położonej Białki Tatrzańskiej, nie tylko dla krajobrazu. Tam można się po prostu wyszaleć na nartach.

tatry1
tatry2
tatry3

To oczywiście zaledwie część miejsc w Polsce, które warto odwiedzić zimą. Są przecież jeszcze Pieniny, piękne Góry Izerskie, a także ciekawe rejony oddalone zupełnie od terenów górskich. Zimą swój urok ma także Bałtyk i skute lodem mazurskie jeziora, Białowieża i Żuławy. Problem w tym, że zima coraz częściej funduje nam jedynie jesienną pluchę i porządny śnieg czy mróz można spotkać coraz rzadziej.

One thought on “Miejsca, które warto odwiedzić zimą w Polsce

  1. Ostatnio zdecydowałem się pójść za radą znajomego i pojechałem nad polskie morze. Dzięki wypożyczalni samochodów zwiedziliśmy kilka nadmorskich miejscowości i sprawdziliśmy większość plaż – naprawdę polecam.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *