Zasady jazdy samochodem nocą

Dla niektórych jazda samochodem nocą to przyjemność, a dla innych udręka. Sam należę do tej pierwszej grupy i przyznam, że coś jest w tej jeździe nocą, co trzyma człowieka. Może to te sodowe lampy, może to te charakterystyczne stacje benzynowe co parę kilometrów i ciepłe hot-dogi kupowane w nich, a może klimatyczna muzyka i spokój. Każdy z nas może odbierać jazdę nocą w różnoraki sposób. Część z nas na pewno wybiera jazdę nocą ze względu na dużo mniejszy ruch, a inni nie mają wpływu (np. zawodowi kierowcy).

To, czy znosimy jazdę po zmroku zależne jest od naszych predyspozycji psychicznych i fizycznych. Monotonia nie jest dla każdego. Ta jazda po pustej drodze nocą przy ciągłych zmianach świetlnych. Dla jednych rozkosz, dla innych udręka. Jazda samochodem nocą jednak może być niebezpieczna. Przeczytaj, a dowiesz się dlaczego!

W nocy widzimy mniej!

Kiedy jako nowi kierowcy zaczynamy jeździć nocą odruchowo zmniejszamy prędkość oraz zwiększamy naszą uwagę. Z czasem jednak przyzwyczajamy się do tego i naturalnie mocniej wciskamy pedał gazu i zaczynamy jeździć jak za dnia. Nie do końca jest to rozsądne! Gdy nasze oczy przyzwyczajają się do ciemności, na początku możemy odczuwać słabszą widoczność, ale z czasem zaczynamy dostrzegać więcej, przez co zagrożenia mogą stawać się dla nas intuicyjne, oddalone od rzeczywistości.

ZOBACZ odnawianie lakieru w samochodzie

Przyzwyczajamy się do tego co widzimy w światłach reflektorów, przez co nabieramy pewności siebie i jedziemy jeszcze szybciej. Przez mniejszy ruch pewnie niejeden z nas jedzie szybciej niż w dzień. Zdaje nam się, że wszystko świetnie widzimy, ale to błąd! Nocą widzimy tylko to, co oświetlają światła naszych aut, a mają one mniejszy zasięg niz pole naszego widzenia za dnia, przez co później dostrzegamy różne przeszkody, co prowadzi do ograniczenia czasu reakcji.

zasady jazdy samochodem w nocy

Rodzaj świateł a prędkość

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinniśmy zmieniać prędkość w zależności od rodzaju świateł. Z logicznego punktu widzenia, podczas jazdy na światłach mijania powinniśmy ograniczyć prędkość, ponieważ zmniejszają one nasz zasięg widzenia.

Zasięg oświetlania drogi może wydawać się kierowcy dostatecznie dobry. Nic bardziej mylnego. Mimo oświetlenia, droga jest mniej widoczna przez co trudniej omijać przeszkody. Tutaj potrzebny jest dobry refleks. Jadąc za szybko zmniejszamy go!

Powinniśmy jechać z taką prędkością by w miarę możliwości móc wyhamować w odpowiednim momencie. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, to na pewno wiesz jaka prędkość jest odpowiednia do warunków drogowych nocą. Na pewno też wiesz, że po szybszej jeździe na światłach drogowych, zmieniając światła na mijania należy ponownie zwolnić. Niestety, ale wielu kierowców o tym nie wie i gdy rozpędzają się na światłach drogowych, a po zmiane na mijania (ze względu na wyłaniający się samochód) wcale nie zwalniają i pędzą nie zdając sobie sprawy z tego, że w razie niespodziewanego biegu wydarzeń ich umiejętności jazdy w niczym nie pomogą.

Nie patrz na reflektory innych aut!

Patrzenie wprost w reflektory innych aut to najgorsza z możliwych czynności podczas prowadzenia auta nocą. Mijanie się z innymi autami nocą to chyba najniebezpiecznyjszy element tej czynności. Niejeden z nas ma tak, że podcza zbliżania się auta zupełnie nic nie widzi przez moment, a do tego jeszcze spogląda w te mocno świecące światła, a to zwiększa czas odzyskania dobrej czułuści wzroku.

ZOBACZ najlepsze targi motoryzacyjne

Staraj się unikać spoglądania w nie. Najbardziej rażące są światła ksenonowe i LED-owe. Mają one ostrą barwę światła. Coraz częściej pojawiają się one na naszych drogach. By unikać oświetlenia staraj się trzymać wzrok w jednym punkcie daleko od świateł. Ja często spoglądam na prawą krawędź jezdni i trzymam się blisko niej.

Myj i ustawiaj reflektory!

Od czystości kloszów zależy skuteczność oświetlania oraz poziom oświetlania innych kierowców. Im brudniejsze światła, tym gorzej widzimy, ale i utrudniamy jazdę innym. Brudny klosz rozprasza światło, które zamiast oświetlać tylko drogę, oświetla wszystko wokół, w tym oczy nadjeżdzających kierowców. I tak samo jest z ustawieniem reflektorów. Im lepiej je ustawimy, tym lepiej będziemy widzieć drogę oraz nie będziemy oślepiać innych. Powinny być ustawione…hmmm… idealnie – czyli nie za nisko i nie za wysoko, tak by osiągnąć jak największe pole widzenia. Pamiętaj, że to pokrętło od wysokości świateł powinno być często używane. Na przykład gdy załadujemy bagażnik, powinniśmy obiżyć ich poziom. Jeśli tego nie będziesz robić, Twoje pole widzenia może zmniejszyć się nawet o kilkanaście metrów!

Czystość szyby ma znaczenie

Może dla niektórych to śmieszne, ale ma to znaczenie. Brudna szyba powoduje refleksje świetlne, co zmniejsza ostrość widzenia. Na pewno zetknąłeś się z sytuacją prowadzenia nocą przez szybę czyszczoną zużytymi wycieraczkami. Pozostawiona woda przez takie wycieraczki działa jak wiele małych soczewek. Przez to światło, które nie powinno trafiać do naszych oczu, trafia i to całkiem dobrze.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *