Odnawianie lakieru w samochodzie

Nawet najlepsze samochody z czasem zyskują bardziej matowy lakier. Ten proces szczególnie przyspiesza używanie szczotek do mycia. Istnieją jednak sposoby pozwalające na przywrócenie dawnego blasku. Za połysk auta odpowiedzialna jest bezbarwna warstwa lakieru, ta ostatnia. Aby mogła przetrwać przez długi czas warto od czasu do czasu podjąć działania kosmetyczne. Nie wiem czy wiesz, ale lakier bardzo nie lubi się z myjniami automatycznymi, które możemy znaleźć prawie na każdej stacji benzynowej. Nawet jeśli szczotki są uznawane za nie rysujące lakier to mimo wszystko zbierają one piasek, który odpowiada za późniejsze rysy. Jedna wizyta (no dobra, kilka) nie zaszkodzi, ale regularne korzystanie z takiej myjni po dłuższym czasie stanie się bardzo widoczne. Najlepiej zadbamy o auto gdy będziemy myć je ręcznie.

Kiedy myjemy ręcznie auto za pomocą miękkiej szczotki należy często moczyć ją w wodzie w celu wypłukania ziarenek piasku. Najlepiej rozpoczynać mycie auta od dachu, natomiast dolne części zostawiamy na koniec.

Jak ocenić poziom zniszczonego lakieru?

Zaczynamy od mycia szamponem. Koniecznie na koniec należy spłukać czystą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Szczególnie polecamy używanie specjalnych gumek do ściągania wody z karoserii, a do wycierania lakieru specjalną irchę z naturalnej skóry. Po takim zabiegu możemy ocenić już suchy i czysty lakier. W zależności od poziomu zniszczenia lakieru podejmujemy odpowiednie działania.

Woskowanie, czyli najpopularniejszy sposób

woskowanie samochoduNie da się ukryć, że najpopularniejszym sposobem do walki ze zniszczonym lakierem auta jest woskowanie. Taka czynność jest najbardziej skuteczna gdy rysy są powierzchowne i płytkie. Takiemu działaniu na pewno sprzyja fakt, że specjalne preparaty znajdziemy na każdej stacji benzynowej. Wybór ich jest bardzo duży. Najlepiej wypadają twarde woski, które zapewniają świetny efekt i wielotygodniową ochronę – tworzą na lakierze dodatkową powłokę. Do minusów na pewno należy czas jaki trzeba poświęcić na jego położenie, ponieważ wcieranie powinno odbywać się starannie i długo.

Pasty i mleczka dla niecierpliwych

Jeśli nie należysz do grona osób, które lubią woskowania aut, powinieneś skorzystać ze specjalnych past i mleczek. Ich wersję wybieramy w zależności od poziomu uszkodzeń. Dla przykładu, jeśli lakier jest w całkiem dobrej dyspozycji nie warto wybierać pasty ściernej. W takiej chwili dobrym rozwiązaniem może okazać się preparat nabłyszczający z dodatkowym efektem koloryzowania. Natomiast wybierając mleczko pod dany kolor lakieru możemy na jakiś czas skutecznie zamaskować niedoskonałości. Do polerki warto użyć miękkiej szmatki, tak aby nie uszkodzić nałożonej warstwy ochronnej. Dobrze spisuje się w tej roli flanelowa pielucha.

ZOBACZ zasady jazdy samochodem nocą

Moment kiedy nic nie pomaga

car detalingOczywiście lakier może byc na tyle zniszczony, że żaden środek nie pomoże. W takim przypadku warto oddać auto do rąk firmy detalingowej. Cena takiej usługi jest zależna od końcowego efektu czy nawet marki. Szacuje się, że jest to koszt w granicach 400-1000zł. Wszystko tutaj dzieje się mechanicznie. W przypadku dużych rys ścierana jest warstwa lakieru, a następnie zakładane są na nie specjalne krążki o różnym poziomie ścieralności. Na koniec lakier jest polerowany pastą. Jednak, żeby efekt był naprawdę dobry potrzeba umiejętności, a to jest domeną wielu firm w Polsce.

Polerowanie mechaniczne – czy ma wady?

To naprawdę świetny zabieg, który daje równie świetne efekty, ale nic nie jest pozbawione wad. Największym minusem jest fakt, że poprzez ścieranie powłoki ochronnej lakieru staje się ona mniejsza, co pozwala wyłącznie na kilkakrotne polerowanie. Dodatkowo, podczas takiego polerowania bardziej widoczne stają się obicia, a w szczególnie w autach o ciemnych barwach.

Nie masz jeszcze auta, ale planujesz zakup? Zobacz na co uważać podczas zakupu używanego auta.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *