Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego auta?

Masz w planach kupić samochód, ale nie wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę? Dziś przedstawię Ci kilka istotnych kroków, które powinieneś wykonać przed zakupem używanego samochodu. Zwrócę też uwagę na najczęstsze kłamstwa sprzedawców, które umieszczają w ogłoszeniach.

Przejrzyj dokładnie ogłoszenie

To czynność, którą możesz zrobić jeszcze przed skontaktowaniem się ze sprzedawcą. Zwróć uwagę na cenę, jeśli auto jest w bardzo dobrym stanie, a autor ogłoszenia nie wspomina o żadnych wadach samochodu to najprawdopodobniej kłamie. W najgorszym przypadku samochód może też być kradziony. Sprzedawcy często również określają auta jako bezwypadkowe, chociaż wcale takie nie są. Jak to sprawdzić? Potrzebujesz do tego numeru VIN, czyli numeru podwozia samochodu, który pomoże określić Ci raport historii pojazdu. Wpisując go na odpowiednią stronę internetową zobaczysz, czy auto nie brało udziału w żadnej kolizji oraz czy przypadkiem nie zgłoszono jego kradzieży. Wiemy już, że sprzedawcom zdarza się ściemniać na temat ich pojazdów, oto kilka innych cech auta, które mogą być w ogłoszeniu przekoloryzowane:

  • pierwszy właściciel – możliwe, ale w Polsce. Jeśli auto jest sprowadzone zza granicy to na pewno sprzedawca nie jest jego pierwszym właścicielem,
  • stan idealny – wizualnie tak, ale auto, które wygląda jak nowe, jest pięknie wypucowane w środku i na zewnątrz może być niesprawne technicznie,
  • oryginalny przebieg – w rzeczywistości 2 lub nawet 3 razy większy.

Pierwsza przejażdżka

pierwsza jazda samochodemOczywiście przed zakupem. Jeżeli zapytasz sprzedawcę o możliwość jazdy testowej powinien się zgodzić, jeśli nie – ma coś do ukrycia. Jadąc autem włączaj i wyłączaj wszystko co się da. Sprawdź również, czy nie świecą się żadne niepożądane kontrolki. Zwróć też uwagę na klimatyzację – zazwyczaj nie działa w używanych samochodach. Podczas próbnej jazdy gdy puścimy kierownicę auta nie powinno znosić na bok, podobnie działa to w przypadku gwałtownego hamowania – te dwa testy także powinieneś wykonać. Kiedy zakończysz jazdę – otwórz maskę. Zwróć uwagę na silnik, jeśli jest błyszczący i wygląda jak nowy możesz mieć pewne wątpliwości. W ten sposób sprzedawcy tuszują wycieki oleju. Sprawny silnik jest suchy, ale powinien być naturalnie zakurzony. Kolejną rzeczą wymagającą sprawdzenia są spaliny. Zwróć uwagę na ich kolor. Czarne mogą sugerować, że auto ma kłopoty z układem wytryskowym, a białe, że spala olej. Jeśli po sprawdzeniu wszystkiego masz jeszcze jakieś wątpliwości warto jest zabrać auto na przegląd u zaufanego mechanika. Będzie to kosztowało trochę pieniędzy, ale sprawi, że wszystkie Twoje wątpliwości zostaną całkowicie rozwiane.

ZOBACZ odnawianie lakieru w samochodzie

Kupiłem – co teraz?

Musisz przygotować teraz wszystkie potrzebne dokumenty, aby zarejestrować pojazd. Potrzebna będzie Ci umowa podpisana przez osobę widniejącą w dowodzie rejestracyjnym, sam dowód rejestracyjny, książkę pojazdu (jeśli samochód został wyprodukowany po 1999 roku) oraz ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że w ciągu dwóch tygodni od zakupu należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (tylko w przypadku, kiedy kupiłeś auto od osoby prywatnej!). Masz również 30 dni na zarejestrowanie auta w urzędzie miasta i 30 dni na wypowiedzenie polisy OC poprzedniego właściciela oraz zawarcie nowej.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć Ci udanego zakupu. Gwarantuję, że stosując się do moich rad nie kupisz przysłowiowego „kota w worku”, a autko, które będzie służyło Ci długie lata.

Kiedy kupisz auto możesz pomyśleć o wyjeździe na oktoberfest albo polskie festiwale muzyczne 😉

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *