Mycie mocno zabrudzonych felg aluminiowych

Felgi aluminiowe niestety bardzo często są mocno zabrudzone, czego powodem jest nie tylko kurz, błoto, pył. Największym winowajcą jest tutaj czarny osad, który powstaje z opiłków materiału ściernego znajdującego się na klockach hamulcowych. W temperaturze nawet kilkuset stopni dochodzi do ich uderzenia o koła samochodów. W takiej formie przyklejają się mocno do felg i zastygają.

O ile w przypadku zwykłego brudu zbierającego się na felgach aluminiowych można zastosować zwyczajny szampon w celu usunięcia zanieczyszczeń, tak właśnie w przypadku wspomnianych już przetopionych opiłek na felgach nie wystarczy już standardowy środek.

Systematyczność

brudne felgiPrzede wszystkim podczas czyszczenia mocno zabrudzonych felg aluminiowych ważna jest systematyczność. Nawet jeżeli odda się samochód do myjni samochodowej, nie zostaną w pełni usunięte wszystkie zebrane zanieczyszczenia, jeżeli czyszczenie odbywa się raz na pół roku. Dlatego najlepiej, nawet samodzielnie, czyścić felgi przynajmniej raz na dwa tygodnie. Wtedy będzie to zdecydowanie łatwiejsze i mniej absorbujące.

W co zaopatrzyć się przed myciem mocno zabrudzonych felg aluminiowych

myjka ciśnieniowaWarto zaopatrzyć się głównie w podstawowe akcesoria, czyli myjkę ciśnieniowa albo ewentualnie gąbkę. Do całego czyszczenia felg będzie także koniczny dostęp do sporej ilości wody. By zadbać o swoje dłonie i nie narazić ich na ubrudzenia, uszkodzenia, warto także zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki. W zależności od konstrukcji felg, czy są gładkie, czy może mają bardzo skomplikowane wzory, przyda się także pędzelek albo mała szczotka. Może to być także szczoteczka do zębów, która precyzyjnie wyczyści najdrobniejsze szczegóły, zakamarki mocno zabrudzonych felg aluminiowych.

Wybór odpowiedniego środka chemicznego

Warto również przemyśleć kwestię zakupu odpowiedniego środka chemicznego. Nie jest to tajemnicą, iż są to mocne środki, specjalne płyny. Są to żrące roztwory kwasowe, niekiedy wzbogacane dodatkowo o detergenty, czy inne pomocnicze substancje.

środki polerskieJeżeli pojawiają się jakieś dodatkowe problemy, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać dodatkowo moc, jaka płynie ze środków polerskich. Nie są to jakieś specjalne środki przeznaczone do mocno zabrudzonych felg, lecz preparaty stosowane do czyszczenia karoserii.

Warto również co jakiś czas zastosować woskowanie. Wypastowanie kół środkiem zawierającym wosk, szczególnie przed dokonaniem zmiany na koła letnie może zająć nawet kilka godzin, jednak efekty będą spektakularne! Nie tylko taka praktyka spowoduje wyczyszczenie felg, dzięki czemu będą wyglądały, jak nowe, ale przede wszystkim ich czyszczenie będzie zdecydowanie łatwiejsze w przyszłości i mniej czasochłonne.

Jeżeli chodzi o środki zawierające wosk, może to być środek przeznaczony do czyszczenia nadwozia albo odpowiedni środek dedykowany wyłącznie felgom.

Środki – opakowanie, konsystencja

Warto wybrać środki do czyszczenia felg, które będą miały odpowiednią, konsystencję, czy formułę opakowania. Dzięki temu cały proces czyszczenia felg będzie zdecydowanie łatwiejszy. Jak więc sobie to ułatwić?

 1. Butelka z rozpylaczem – nie tylko jest praktyczniejsza, ale także pozwala na równomierne rozmieszczenie preparatu na całej powierzchni felgi.
 2. Konsystencja żelu – przede wszystkim dzięki takiej konsystencji preparaty nie spływają od razu z felgi, a co więcej – nie zasychają tak szybko, jak środki całkowicie płynne

Jak więc umyć mocno zabrudzone felgi aluminiowe? Krok po kroku

 • KROK 1
  Spryskać koła sprejem do mycia felg i nanieść preparat pędzelkiem na schłodzone koło, w miejscu osłoniętym od wiatru
 • KROK 2
  Pędzelkiem lub szczoteczką szorować zabrudzenia do czasu, aż zostaną wyeliminowane
 • KROK 3
  Spłukać brud, najlepiej myjką ciśnieniową
 • KROK 4
  Przejechać samochodem o pół obrotu koła i dostrzec zabrudzenia znajdujące się z tej strony felg
 • KROK 5
  Powtórzyć czyszczenie w razie konieczności
 • KROK 6
  Spłukać felgi oraz koła, zaciski hamulcowe

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *