Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

Kierowcy wciąż mają się na baczności i jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, zrobią wszystko, by uniknąć mandatu oraz jego płacenia. Nikt oczywiście nie daje gwarancji na to, iż uniknie się mandatu, jednak wielu kierowców stosuje poniższe metody z sukcesem. Najczęściej opierają się one na wykorzystaniu pewnej opieszałości organów państwowych, czy na prawnych kruczkach. Warto poznać najczęściej stosowane metody uniknięcia mandatu.

Sposób 1

Zdjęcie jest nie tylko dowodem, ale i skutecznym sposobem obrony

jak uniknąć mandatuCzęsto zdarza się tak, że na rozprawach sądowych kierowcy potrafią się wybronić właśnie dzięki zdjęciu. Zdarza się bowiem, że nieliczne straże gminne oraz miejskie, w przeciwieństwie do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wysyłają kierowcom zdjęcie wraz z wezwaniem. Najlepszą linią obrony jest właśnie w tym momencie zwrócenie uwagi na złą jakość wykonanego zdjęcia oraz ewentualnie sposób jego wykonania. Jeżeli na fotografii samochód został ujęty od tyłu, bądź zdjęcie jest bardzo ciemne i nie można jednoznacznie rozpoznać sprawcy popełnionego wykroczenia, wtedy bardzo często kierowcy wygrywają taką sprawę. Zdarza się także, że na fotografii znajduje się więcej pojazdów. Wtedy wygraną ma się praktycznie w kieszeni.

Sposób 2

Im dłużej trwa postępowanie, tym więcej na tym zyskasz

W czym tkwi szkopuł? Głównie w tym, że Inspekcja Transportu Drogowego ma równe 180 dni na to, aby wystawić mandat od dnia, w którym zostało wykonane zdjęcie fotoradarem, czyli od dnia ujawnienia dokonanego wykroczenia. Jeżeli zaś czas ten minie, wtedy nie może tego wykonać. Jest więc zmuszona do przesłania sprawy do sądu, która jest prowadzona w trybie uproszczonym, niewymagającym naszego osobistego wstawiennictwa. Często bywa i tak, że korespondencja od GITD, czy straży miejskiej jest przez kierowców ignorowana. Dlaczego? Głównie z tego powodu, iż kolejne upomnienia przychodzą zdecydowanie później, nieraz właśnie po upływie wspomnianych już wyżej 180 dni. Wtedy ponownie zyskuje się przewagę nad ręką prawa.

Sposób 3

Wskazanie znajomego spoza UE na kierowcę pojazdu

Kolejnym sposobem na uniknięcie płacenia mandatu jest metoda „na znajomego. Jej działanie jest następujące. Zgodnie z zasadami Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie maja prawo do wymiany informacji na temat kierowców, którzy naruszają prawo o ruchu drogowym. Dlatego najlepiej jest podać swojego „znajomego” zza granicy. Im dalej na Wschód, tym lepiej. Często zatem dochodzi do umorzenia sprawy z powodu braku wystarczających dowodów, a także braku informacji na temat osoby poszukiwanej.

ZOBACZ odnawianie lakieru w samochodzie

Sposób 4

Serwis „Anuluj Mandat”

anuluj mandatOstatnio jest dosyć głośno o pewnej stronie internetowej o nazwie Anuluj Mandat. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ ułatwia życie oraz walkę z mandatami wszystkim kierowcom. We wspomnianym serwisie można skorzystać z wielu pism procesowych, szczególnie dotyczących właśnie fotoradarów. Jeżeli jest się akurat w takiej potrzebie, „Anuluj Mandat” pomoże przebrnąć przez całe postępowanie związane z mandatem i zwiększy szansę na wygraną.

Sposób 5

Wskazówki, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na wygraną

Warto także pamiętać o tym, by nigdy nie odpowiadać Straży Miejskiej, czy Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego na drukach, które się od nich otrzymuje. Nie należy także odpowiadać za pośrednictwem skrzynki mailowej.

Zawsze pamiętajmy, że sprawy odnośnie postępowania związanego z mandatami np. z fotoradaru prowadzą ludzie. Także (oprócz oczywiście zasad prawnych) mogą korzystać z wielu technik manipulacyjnych, czy psychologicznych, których celem jest doprowadzenie do przyznania się do popełnionego wykroczenia. Otwarty umysł i jasne myślenie to podstawa trafnie udzielanych odpowiedzi na rzecz umorzenia postępowania mandatowego.

One thought on “Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

  1. Nie ma się co bać nieprzyjmowania mandatu. Ludzi przeraża później sąd. A przegrana sprawa w sądzie z powodu wykroczeń drogowych kosztuje nas dodatkowe 80zł(plus mandat) i prawdopodobnie brak punktów 🙂 Także warto czasem powalczyć.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *