Jak dbać o auto zimą?

Zima to pora roku, która od kierowców wymaga wzmożonej uwagi, większej ostrożności i staranności. Zimą należy też dbać o samochody trochę bardziej niż w innych okresach. Nasze pojazdy są wtedy narażone na wahania temperatur, większą ilość błota, sól drogową, lód i inne nieprzyjazne okoliczności. Jeśli więc chcemy jeździć bezpiecznie, ale też zachować samochód w dobrej kondycji mechanicznej oraz estetycznej musimy zadbać o kilka spraw.

Przygotowania do zimy

Niezależnie od przebiegu warto poświęcić trochę czasu na wykonanie lekkiego przeglądu samochodu przed zimą. Warto sprawdzić wszystkie możliwe płyny eksploatacyjne, oczywiście te, do których jest dostęp. W dieslach warto sprawdzić stan świec żarowych, w modelach benzynowych świece zapłonowe, kable i cewki, a w przypadku LPG wymienić filtry fazy lotnej i ciekłej oraz nalać więcej benzyny.

Na nadchodzące mrozy należy mieć pod ręką zimowy płyn do spryskiwaczy i tuż przed pierwszymi przymrozkami przynajmniej dolać go do płynu letniego, jeśli został w zbiorniku. To zapobiegnie zamarzaniu przewodów i dyszy spryskiwacza. Skrobaczkę i szczotkę oraz płyn do odmrażania szyb należy umieścić w dostępnym miejscu, a do torebki lub plecaka wrzucić niewielki odmrażacz do zamków. Pomoże uratować sytuację, kiedy spieszymy się rano do pracy, a zamek ani drgnie.

ZOBACZ jak uniknąć mandatu z fotoradaru

Warto też wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Jeśli mamy zbyt zużyte wycieraczki, klocki hamulcowe lub łyse opony z poprzedniego sezonu, trzeba koniecznie zainwestować w nowe elementy i ich wymianę.

Obsługa auta zimą

Najbardziej uciążliwe jest odśnieżanie karoserii i skrobanie szyb. Zimą zawsze trzeba wyjść trochę wcześniej, aby móc spokojnie uporać się z zamarzniętym pojazdem. Na początek należy auto odpalić i poczekać parę minut, aż zacznie się rozgrzewać. Wtedy szybciej odmarza, a my możemy łato usuwać lód. Do odśnieżania karoserii stosujmy czystą szczotkę średniej twardości, a do szyb specjalną skrobaczkę. Usuwanie lodu i śniegu przypadkowymi przedmiotami może spowodować zarysowania. Oczywiście dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników dróg samochód powinien być dokładnie odśnieżony.skrobaczka do szyb

Staranne wyskrobanie szyby jest także kluczowe dla zachowania wycieraczek w dobrej kondycji. Jeśli będą w czasie pracy tarły po zanieczyszczeniach lub grudkach lodu, szybko się zniszczą. W czasie postoju warto też postawić pióra wycieraczek na sztorc, nie trzeba będzie ich na siłę odrywać od lodu.

Ważna uwaga! Aby szyby nie zamarzały od środka, należy po zakończonej trasie zostawić na chwilę otwarty samochód. To pozwoli na usunięcie pary. Jeśli natomiast po uruchomieniu samochodu i jego odśnieżeniu szyba paruje w takim stopniu, że nie można jechać, należy włączyć na chwilę klimatyzację, o ile ją mamy. Efekt będzie błyskawiczny.

Myjnia

Wielu kierowców omija zimą myjnię szerokim łukiem najdłużej jak się da, twierdząc, że nie ma to większego sensu. Uważają to za zbędny wydatek, ponieważ samochód zaraz i tak jest brudny. To błędne myślnie. Zimą należy dość regularnie myć auta, ponieważ sól rozsypywania na drogach niszczy karoserię i podwozie. Zresztą, kiedy kończy się okres zimowy warto też wydać na kompleksowe mycie wraz z czyszczeniem podwozia.

ZOBACZ jak dobrze umyć mocno zabrudzone felgi aluminiowe

Myjąc auto zimą musimy pamiętać o ważnych zasadach. Nie należy myć samochodu wieczorem, bezpośrednio przed zakończeniem jazdy. Nocny mróz może sprawić, że rano nie wejdziemy do auta, ponieważ przymarzną wszystkie uszczelki. Trzeba będzie czekać, aż podwyższy się temperatura i wszystko samoistnie odmarznie. Po wyjechaniu z myjni warto trochę pojeździć, żeby samochód wysechł, a woda pozostająca w różnych zakamarkach wyleciała.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *