Impotencja – czyli zaburzenia erekcji i jej przyczyny

Według statystyk problemy ze wzwodem występują raz na pięć zbliżeń seksualnych, oznacza to, że każdy mężczyzna przynajmniej raz zawodzi w łóżku. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Problemy z erekcją to taka sama choroba jak katar, czy problemy z żołądkiem – z nimi również trzeba zgłosić się do lekarza. Jakie mogą być przyczyny tej przypadłości? Oczywiście inne mogą wystąpić u młodego mężczyzny, a inne u starszego. Jednak z każdymi można poradzić sobie na różne sposoby. Dziś przybliżymy wam pojęcie zaburzeń erekcji oraz podamy jakie mogą być przyczyny tego problemu.

Co to jest erekcja?

Zanim przejdziemy do tematu zaburzeń erekcji powinniśmy przyjrzeć się bliżej pojęciu samej erekcji. Wzwód to reakcja fizjologiczna, do której dochodzi w momencie, gdy tlenek azotu połączy się z reakcjami biomechanicznymi organizmu. To powoduje rozkurczenie mięśni gładkich członka i wypełnienie krwią ciał jamistych w naczyniach krwionośnych. Aby utrzymać wzwód żyły muszą zostać zablokowane. Aby erekcja została osiągnięta, oprócz zależności biologiczno-chemicznych, oczywiste jest też pobudzenie erotyczne.

Co to jest impotencja?

Warto zaznaczyć, że przede wszystkim przejściowe problemy z erekcją nie oznaczają impotencji. Jeżeli jednak problemy z erekcją pojawiają się często nie warto zwlekać i należy udać się do lekarza specjalisty, a nie czekać aż problem się pogłębi. Impotencja to dysfunkcja seksualna, która objawia się brakiem erekcji, brakiem uzyskania pełnej erekcji bądź utrzymania jej tak długo, aby mógł odbyć się stosunek. Najczęściej występuje u mężczyzn powyżej 50 roku życia, ale z tym problemem czasem muszą zmierzyć się również młodzi mężczyźni.przyczyny impotencji

Problemy z erekcją u dwudziestolatka

Zazwyczaj problemy ze wzwodem u tak młodych mężczyzn pojawiają się tylko w momencie, kiedy ma dojść do stosunku. Jeśli młody mężczyzna ma wzwody nocne oraz podczas masturbacji to problem leży w naturze psychicznej. Przyczyną są nerwy wywołane przez stres odczuwany podczas lub jeszcze przed stosunkiem seksualnym. Jednak nie jest to jedyna przyczyna braku erekcji u młodych mężczyzn.

Do braku wzwodu przyczynia się również palenie dużej ilości papierosów, picie alkoholu, branie narkotyków i sterydów. Co robić? Przede wszystkim ograniczyć szkodliwe czynniki wzmagające problem, nie tylko ze względu na problemy z erekcją, ale również dla zdrowia całego organizmu. Jeśli jednak przyczyną braku wzwodu jest stres, kluczem będzie relaks oraz uzbrojenie się w cierpliwość. Stosunek powinien odbywać się bez presji i bez pośpiechu.

Problemy z erekcją u trzydziestolatka i czterdziestolatka

Mężczyźni w wieku 30-40 lat są zazwyczaj zapracowani i zmęczeni zarówno fizycznie i psychicznie. Coraz więcej mężczyzn w tym wieku ma również nadwagę i dużo stresu związanego z pracą. Warto wtedy porządnie wypocząć, zrelaksować się i dać sobie trochę czasu.

Kiedy dojdzie już do zbliżenia, zawsze możecie spróbować czegoś innego – seks oralny czy wzajemna masturbacja również mogą dać wam wiele przyjemności. Mężczyzna powinien również pamiętać o sobie, ponieważ skupianie się tylko na przyjemności partnerki może mieć bardzo zły wpływ na aktywność seksualną.

Problemy z erekcją u pięćdziesięciolatka

Wraz z wiekiem obniża się poziom testosteronu w organizmie, który jest odpowiedzialny za pragnienie seksualne i sprawność. Mogą pojawić się również schorzenia, które skutecznie obniżają libido – choroby nerek, choroby prostaty, zaburzenia krążenia, cukrzyca, choroby wątroby i liczne zaburzenia neurologiczne, przez co mężczyzna często zażywa leki. Przyjmowane lekarstwa są odpowiedzialne za aż 25% problemów ze wzwodem. Jeśli zaburzenia erekcji nie są spowodowane czynnikami psychicznymi należy udać się do lekarza, który podczas pierwszej wizyty przeprowadzi niezbędny wywiad oraz zleci odpowiednia badania. Jeśli przyczyną zaburzeń będą przyjmowane przez pacjenta leki, lekarz przepisze inne, po których sytuacja powinna ulec poprawie.

Przyczyny psychiczne

Jeśli wśród wyżej wymienionych przyczyn braku erekcji żadna nie pasuje do Twojego stanu, wiedz, że przyczyn może być więcej niezależnie od wieku. Większość z nich ma podłoże psychiczne. Są to między innymi kompleksy, które często skutecznie „blokują” mężczyzn. Powodami braku wzwodu mogą być również problemy w życiu prywatnym i w związku, ciągły stres, nerwica, czy przemęczenie. Takich czynników nie należy ignorować. Pomocna będzie wizyta u lekarza specjalisty – psychologa lub seksuologa, który pomoże pacjentowi ustalić konkretną przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Przyczyny fizyczne

Zdarza się również, że zaburzenia erekcji to sygnał od organizmu, który próbuje przekazać właścicielowi, że wewnątrz zachodzą zmiany związane z najróżniejszymi chorobami. Niektóre z nich to – cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, choroby kręgosłupa, udar lub nawet guz mózgu.

Konsekwencje

Jedynie 5% mężczyzn z zaburzeniami potencji poddaje się leczeniu. Konsekwencją staje się brak ochoty na seks, niezadowolenie obu partnerów i ogólne przygnębienie. To może z kolei prowadzić do rozpadu związku, pogorszenia się kondycji fizycznej a nawet depresji. Wpływa to również na rozwój chorób w organizmie, które przyczyniły się do zaburzeń erekcji. Dlatego tego schorzenia nie powinno się lekceważyć. Najlepiej zareagować w momencie, gdy zauważymy, że po raz kolejny w tej samej sytuacji pojawia się ten sam problem. Mężczyźni często jednak ignorują te sygnały, ponieważ jest to dla nich zbyt wstydliwe, choć zupełnie niepotrzebnie.

Podsumowanie

Zaburzenia erekcji to bardzo częsty problem, który dotyka na świecie prawie 150 milionów mężczyzn, w Polsce ta liczba sięga ponad 1,5 miliona. Na pewno nie jest on powodem do wstydu, im wcześniej zareagujemy tym szybciej będziemy mogli podjąć skuteczne kroki, aby się go pozbyć. Dlatego nie warto zwlekać i odkładać wizyty u specjalisty w nieskończoność. Podziękuje wam za to nie tylko wasza partnerka, ale również wasz organizm.

3 thoughts on “Impotencja – czyli zaburzenia erekcji i jej przyczyny

  1. Jeżeli mamy problem z erekcją to nawet nie ma sie co czarowac jakimis magicznymi suplementami i po ludzku isc do lekarza. Nie rozumiem dlaczego dla wielu mężczyzn to jest takie wstydliwe, od tego przecież jest lekarz.

  2. Problem odroczony wcale nie przestaje być problemem. Tak jak napisał Marek – nie ma co liczyć na czarodziejskie suplementy, tylko udać się do specjalisty.

  3. Przede wszystkim trzeba porozmawiać z partnerką, a nie ” iść do lekarza”. Najczęściej mężczyźni nie mówią nic. Nie ma normalnych rozmów,jest milczenie,brak seksu.Brak seksu powoduje ,że kobieta jest też sfrustrowana i myśli jedno: on mnie już nie chce i najczęściej poddaje się. W końcu przechodzi do porządku dziennego,że to już koniec miłości cielesnej.NAJWIĘCEJ ZALEŻY OD POROZUMIENIA Z KOBIETĄ.Zresztą jak się kocha to można wszystko. Kto wie, może to napisał mój Marek,który bez słowa mnie zostawił,nie mówiąc NIC,NIC.PO PROSTU ZNIKNĄŁ.I to jest bardzo nie w porządku.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *