Czy mężczyzna powinien płacić za kobietę?

W świadomości kobiet i mężczyzn wciąż panuje pewien stereotyp o tym, iż to właśnie gentlemani powinni płacić za swoje partnerki. W obecnych czasach jednak często dochodzi do łamania tego stereotypu.

Skąd właściwie wziął się taki stereotyp?

Czy mężczyzna powinien płacić za kobietę

Ma on swoje korzenie jeszcze sprzed czasów zmiany obyczajów, kiedy to kobiety z wyższych sfer nie pracowały i były zdane na łaskę swoich mężów, czy innych męskich opiekunów. Wtedy to kwestie finansowe sprawował mężczyzna, głowa rodziny. Kobiety dopiero w okresie międzywojennym oraz po drugiej wojnie światowej zyskały większą wolność i finansową niezależność, kiedy to zmiana czasów dała im możliwość znalezienia pracy i zarabiania. Zanim jednak do tego doszło, portfel pełen banknotów był głównym kryterium wyboru kandydata na męża. Wszelkie rachunki i kwestie finansowe stanowiły męską domenę i obowiązek wszystkich panów.

Płacenie za kobietę nie było więc jedynie gestem świadczącym o dobrym wychowaniu.

Kiedy mężczyzna nie powinien płacić za kobietę?

Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy to kobieta po wspólnym spotkaniu wyraża chęć zapłacenia za siebie. Warto mieć świadomość tego, iż nie jest to wcale nic złego. Kobiety, które zgłaszają taką potrzebę, niekoniecznie odrzucają względy swoich partnerów. Często najzwyczajniej w świecie w momencie płacenia rachunku przez mężczyznę czują, iż są mu coś winne oraz że powinny się odwdzięczyć. To powoduje u nich pewne zakłopotanie oraz niezręczność. Kiedy natomiast czują potrzebę zapłacenia za siebie, warto im na to pozwolić. Podkreślają w ten sposób swoją finansową niezależność, a co więcej, nie czują żadnego długu wdzięczności. Stawiają się więc na równi ze swoim partnerem, a zyskuje na tym poczucie ich własnej wartości.

ZOBACZ pomysły na pierwszą randkę

Jeżeli dobrze dogadujesz się ze swoją partnerką, a ona pragnie za siebie zapłacić, nie bój się takiej sytuacji. Ona z pewnością nie chce Ciebie tym urazić. Doceń jej gest, ponieważ świadczy nie tylko o jej finansowej niezależności, ale również o jej szacunku względem Twojej osoby.

Kto płaci na randkach?

Kto płaci na randkach

Pierwsza randka często jest efektem męskiej inicjatywy. Wypada więc wtedy, by to mężczyzna zapłacił. Jeżeli oczywiście kobieta nie zgłasza ku temu sprzeciwu. Szczególnie tradycjonalistki doceniają taki gest ze strony mężczyzn. Propozycja zapłaty za rachunek ze strony mężczyzny powinna zostać przekazana uprzejmie, a nie narzucająco. Ważne jest, by liczyć się ze zdaniem kobiety. Zasygnalizowanie jednak chęci opłacenia kolacji jest odbierane jako gest prawdziwego gentlemana, bez względu na to, czy kobieta na to przystanie, czy nie.

Złota zasada „kto zaprasza, ten płaci

Wspomniana zasada sprawdza się niemal w każdej sytuacji. Jeżeli już na początku wyraźnie sygnalizuje się, która ze stron zaprasza na obiad, czy do kina, właśnie ona bierze na siebie obowiązek zapłaty. Tutaj płeć nie ma żadnego znaczenia.

ZOBACZ jak poderwać dziewczynę

Jeżeli zatem jasno wyraziłeś chęć zaproszenia swojej partnerki na kolację, musisz liczyć się z tym, iż odbierze ona Twój gest również jako gotowość do zapłaty.

Bądź zawsze gotowy

Sytuacje w życiu bywają różne do tego stopnia, iż wbrew wszystkiemu mężczyzna zawsze powinien być przygotowany na każdą okoliczność. I nie chodzi tutaj o bezwzględnie panujące przekonanie niektórych kobiet o obowiązku płacenia przez mężczyzn każdego rachunku. Nawet w momencie zaproszenia Ciebie przez drugą stronę może dojść do sytuacji, w której zapomni ona portfela, bądź zwyczajnie dany lokal nie będzie obsługiwał kart płatniczych. Posiadając przy sobie gotówkę i wykazując gotowość do zapłaty daje się swojej partnerce bardzo miły sygnał, iż zawsze może ona liczyć na swojego mężczyznę, w każdej sytuacji. Wtedy z pewnością w jej oczach będzie się prawdziwym gentlemanem.

Jeżeli zbliża się dla was jakaś ważna data to polecam artykuł prezent last minute dla niej.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *