Alkohole najczęściej wybierane przez Polaków

Według rankingu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczącego narodów, które spożywają najwięcej alkoholu Polak wypija średnio 12,5l czystego alkoholu rocznie. Taki wynik daje nam pozycję poza pierwszą dziesiątką (wbrew pozorom zwycięstwo odnieśli nie Rosjanie, lecz Białorusini). Ale czy zastanawialiście się kiedyś po jakie alkohole sięgamy najczęściej? Oto ranking czterech najchętniej kupowanych alkoholi przez Polaków.

4. Whiskey

alkohole wybierane przez polakówPolacy coraz częściej sięgają po alkohole wysokogatunkowe. W ciągu ostatnich 10 lat spożycie whiskey wzrosło o 20%. Najczęściej wybieramy te ze średniej półki cenowej m.in. Johnnie Walker Red Label, Ballantines oraz najbardziej popularny – Jack Daniels. Wiemy już jak ją podawać, z czym łączyć a czego zupełnie nie wypada. Powstają również grupy na facebook’u, które zrzeszają fanów tego trunku z całego kraju. Co więcej w Jastrzębiej Górze 25 i 26 sierpnia organizowany jest specjalny festiwal dla fanów whiskey. Oznacza to tylko jedno – Polacy są otwarci na nowe smaki i są chętni, aby ich próbować.

3. Wódka

alkohole wybierane przez polakówNajniższe miejsce na podium zajęła tradycyjna czysta. Chociaż zazwyczaj jest podawana na różnych imprezach tradycyjnie – w kieliszkach, to coraz częściej zdarza nam się spożywać ją w postaci drinków, mieszając ją z sokami lub napojami gazowanymi. Coraz częściej również zastępujemy zwykłą czystą wódkę smakową tzw. kolorową. Na polskich stołach króluje głównie wiśniówka i cytrynówka. Najczęściej spożywanymi w Polsce wódkami są: Bols, Finlandia, Wyborowa oraz Smirnoff i Absolwent. Nie wiem czy będzie to dla Was zaskoczeniem, ale najwięcej czystej wódki Polacy wypijają na weselach, gdzie gościom podaje się tradycyjny czterdziestoprocentowy trunek kryjący się pod nazwą „Wódka Weselna”.

ZOBACZ najlepsze kluby i puby w Polsce

2. Wino

alkohole wybierane przez polakówPrzyznam, że zajęcie przez wino drugiego miejsca jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że zajmie ono tak wysokie miejsce w rankingu. Jest jednak preferowane głównie przez kobiety. Aż 21% płci pięknej wskazało, że wino jest ich najczęstszym wyborem. Dla męskiej części badanych wino jest dopiero na trzecim miejscu. Badania pokazują również, że podczas zakupu wina Polacy nie szastają pieniędzmi. Kupują zazwyczaj takie, za które zapłacimy 10-15zł za butelkę (Carlo Rossi czy Santa Carolina). Również wino ma swoje święto w Polsce. Winobranie odbywa się w Zielonej Górze i trwa od 2 do 10 sierpnia.

1. Piwo

jaki alkohol piją polacyO ile zaskoczyło mnie drugie miejsce w rankingu, o tyle nie jestem zupełnie zaskoczony jeżeli chodzi o zwycięstwo piwa. Popularność tego trunku wynika z jego przystępnej ceny oraz niskiej zawartości alkoholu. Ten alkohol kupują zarówno mężczyźni jak i kobiety, które zazwyczaj wybierają piwa smakowe, czyli mieszaniny piwa z innymi napojami lub piwa aromatyzowane. Badania dowodzą, że statystyczny Polak wypija 97 litrów tego napoju, nie sposób się więc dziwić pierwszego miejsca na podium. Co więcej piwna świadomość wśród Polaków rośnie. Wybieramy już nie tylko lagery, ale też portery, koźlaki, stouty, marcowe i radlery. Miłośników piwa zapraszam do przeczytania postu o Oktoberfest!

A co Wy myślicie na temat tego rankingu? Czy jakaś pozycja była dla Was zaskoczeniem? Chętnie dowiem się również jakie alkohole najczęściej dobieracie do różnych okazji :). Piszcie w komentarzach.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *