Jak założyć własną firmę?

Wielu młodych ludzi startujących na rynku pracy marzy o pracy na własny rachunek. Niestety, brak wiedzy i doświadczenia często skreślają marzenie założenia własnej firmy. Do tego dużo ludzi boi się formalności, które są podstawą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednak założenie własnej firmy wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule przeczytasz jak założyć własną firmę.

Po pierwsze – forma działalności

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć własną firmę, w Polsce możliwych do wyboru form działalności jest całkiem sporo. Najprostszą z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest najpopularniejsza w Polsce. Dalej można wyróżnić spółkę cywilną, spółki osobowe, a także spółki kapitałowe.

Najczęściej nowi przedsiębiorcy rozpoczynają przygodę ze światem biznesu od działalności jednoosobowej lub spółki cywilnej. Zasady ich funkcjonowania zostały ujęte w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej oraz Kodeksie cywilnym. Nic dziwnego, że są dobrą propozycję dla nowicjuszy, ponieważ formalności (przy zakładaniu firmy oraz dalszym funkcjonowaniu) są dość proste, a same koszty małe. Różnią się jedynie liczbą właścicieli – jednoosobowa działalność gospodarcza ma jednego właściciela, a spóła cywilna przynajmniej dwóch.

ZOBACZ wady i zalety pracy zdalnej, czyli jak żyje Freelancer

Pozostałe formy działalności – spółki osobowe, czyli jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna, oraz spółki kapitałowe – akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością, są już bardziej skomplikowane. Uregulowane przepisami Kodeksu spółek handlowych, niestety wymagają od nas więcej poświęcenia podczas ich zakładania. Musimy często prowadzić o wiele bardziej skomplikowane księgowości, a także musimy dysponować dużym kapitałem na starcie. Dlatego postanowiliśmy nie opisywać ich szczegółowo. Skupimy się raczej na założeniu małej firmy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Osoby, które zastanawiają się, jak założyć własną firmę, często decydują się na jednoosobową działalność. Po samej nazwie łatwo jest dojść do wniosku, że jest to forma działalności gospodarczej prowadzona przez jednego właściciela. W zasadzie do prowadzenia takiej działalności należy być tylko pełnoletnim. Czasami nie trzeba nawet polskiego obywatelstwa – wystarczy, że jesteśmy obywatelami UE (Unii Europejskiej) lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Jednoosobowa działalność to naprawdę dobry pomysł na rozwój w biznesie, ponieważ praktycznie wszystko zależy od właściciela – oferta firmy, kierunek rozwoju, godziny pracy, dni wolne czy urlopy – o tym wszystkim możesz decydować jako właściciel. Nie można jednak zapominać, że wszystko działa w dwie strony. Jako właściciel odpowiadasz za wszystko, więc jeśli myślisz o rozwijaniu biznesu, by z roku na rok stawał się coraz większy, w końcu może zabraknąć Ci czasu dla siebie. Do odpowiedzialności zaliczamy także zobowiązania finansowe. Bardzo ważne jest, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma osobowości prawnej, dlatego jako przedsiębiorca odpowiadasz za nią całym swoim majątkiem. Nie ma takiej możliwości, by oddzielić od siebie zasoby prywatne i firmowe.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Do zalet jednoosobowej działalności gospodarczej należy natomiast możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Taki przywilej dotyczy przedsiębiorców do momentu, gdy obroty z działalności nie przekroczą w danym roku podatkowym 1 200 000 euro. Dla świeżego przedsiębiorcy, który nie zna się jeszcze za bardzo na rachunkowości to ogromne uproszczenie. W zależności od tego, jaka forma opodatkowania podatkiem dochodowym zostanie wybrana, będzie to podatkowa księga przychodów i rozchodów albo ewidencja przychodów. Możemy prowadzić je za pomocą oprogramowania komputerowego raz tradycyjnych druków papierowych – do wyboru mamy naprawdę szeroki asortyment, który jest zgodny z wymogami przepisów podatkowych.

ZOBACZ wady i zalety pracy za granicą

Co więcej, nowy przedsiębiorca, który zdecyduje się na jednoosobową działalność, ma prawo skorzystać z ulg z tytułu składek ZUS. Daje mu to możliwość płacenia mniejszych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące albo skorzystanie z pomocy państwowej (de minimis).

Spółka cywilna

Jak już wspominaliśmy wyżej, spółki cywilna różni się jedynie tym, że posiada przynajmniej dwóch właścicieli. Aby założyć działalność gospodarczą w takiej formie jedynym wymogiem, który musimy spełniać jest także pełnoletność. Umowa spółki wymaga, by wspólnicy dążyli do wspólnego gospodarczego celu.

Mimo że jako wspólnik tracisz pełną władzę, to dużym plusem na pewno jest rozłożona odpowiedzialność na kilka osób. Dzięki temu też zarządzanie takim przedsiębiorstwem jest łatwiejsze (o ile nie popadniesz w konflikt z wspólnikami). Tym samym odpowiedzialność finansowa także jest rozłożona na wszystkich wspólników, a w razie problemów każdy odpowiada prywatnym majątkiem.

Spółki cywilne są dobrym pomysłem na firmę rodzinną lub typowo między przyjaciółmi działającymi w tej samej branży, którzy się znają. Jest to ważne, ponieważ taka spółka zarządzana jest przez każdego wspólnika w takim samym stopniu, dlatego dobrze jest znać się z osobami z którymi przyjdzie nam współpracować – być może – długie lata.

Spółki cywilne dokładnie identycznie jak jednoosobowe działalności mogą mieć możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej, a także z ulg z tytułu składek ZUS.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *