Czy warto wziąć auto w leasing?

Zakładając firmę, praktycznie w pierwszej kolejności myślimy o środku transportu. Oczywiście, jeśli działalność tego wymaga, ale można założyć, że w większości przypadków tak jest. Nie zawsze potrzebne jest auto dostawcze czy wręcz ciężarówka, ale na spotkania z klientami czy kontrahentami czymś trzeba dojeżdżać. Wiadomo, statystyczna młoda firma nie ma zwykle na tyle dużego kapitału początkowego, aby od razu pozwolić sobie na kupno auta za gotówkę. Może mieć też problem z uzyskaniem kredytu. Wtedy z pomocą spieszą liczne firmy leasingowe.

ZOBACZ jak być dobrym szefem

Czym jest leasing?

Samo tłumaczenie określenia to „wynajem”, „dzierżawa”. I właśnie leasing jest niczym innym, jak udostępnieniem w formie dzierżawy np. samochodu, innej firmie na podstawie umowy leasingowej. Dzierżawa ta odbywa się wraz z możliwością wykupu samochodu przez leasingobiorcę po zapłaceniu wszystkich rat leasingowych.

Wyróżniamy 2 rodzaje leasingu

Leasing operacyjny

Najpopularniejsza forma, gdzie leasing jest traktowany jako usługa. Dzięki temu można raty leasingowe wrzucać w koszty. Ratę netto zaliczamy do koszów uzyskania przychodów, a kwotę podatku VAT, w zależności od tego czy samochód jest przeznaczony wyłącznie do celów firmowych czy mieszanych, odliczamy odpowiednio w wysokości 100% lub 50%. Samochód w takim leasingu nie może być amortyzowany jako środek trwały.

Leasing finansowy

Niezbyt popularny, ponieważ w tym wariancie należy zapłacić z góry VAT za cały okres leasingu. Samochód natomiast podlega amortyzacji.

ZOBACZ tanie youngtimery do jazdy na co dzień

Umowa leasingowa określa z góry okres leasingu, a tym samym harmonogram rat, w których zawarte są od razu wszystkie prowizje i koszty. Zwykle wymagany jest wkład własny, jednak obecnie coraz częściej można się spotkać z pułapem zaledwie 1% wartości pojazdu. Umowa leasingowa określa także termin i kwotę wykupu samochodu. Warunki bywają różne, kwoty wykupu wahają się pomiędzy 1% a 50% wartości auta. Oczywiście leasingobiorca nie ma obowiązku wykupienia pojazdu i jeśli się nie zdecyduje na ten ruch, zwraca go firmie leasingowej, ponieważ nadal jest jej własnością. Leasing operacyjny zwykle ogranicza się jednak do wykupu na poziomie 1%, więc większość osób decyduje się na taki koszt.

Czy warto decydować się na leasing? Wady i zalety leasingu

Wiele osób zastanawia się, którą formę wybrać? Czy lepszy jest leasing czy kredyt na samochód? W końcu w obu przypadkach płacimy raty. W obu wariantach nie stajemy się tak naprawdę właścicielem auta, dopóki nie spłacimy całości zobowiązania.

ZOBACZ na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego auta?

Każda forma ma swoje wady i zalety, ale leasing jest zdecydowanie bardziej dostępny. Procedury uzyskania leasingu są prostsze, nie trzeba angażować swojego kapitału lub mienia jako zabezpieczenia. Leasing nie pomniejsza też zdolności kredytowej, co może być bardzo istotne kiedy będzie potrzebny np. kredyt inwestycyjny na rozwój firmy. Polisy ubezpieczeniowe dla aut w leasingu są przeważnie tańsze, ponieważ firmy leasingowe negocjują korzystne warunki z towarzystwami ubezpieczeniowymi. No i oczywiście kwestia odliczania podatku VAT. Tak naprawdę jest szansa, aby tą czynność zdublować. Najpierw odliczamy VAT za wkład własny i raty leasingowe, a potem po wykupie, który jest zupełnie odrębną transakcją. Jedyne ograniczenie do limity podatkowe określone prawem.

leasing na samochód

Leasing ma też swoje wady. To przede wszystkim wyższe ceny wyjściowe samochodów, szacuje się, że o około 10% w stosunku do cen rynkowych. Druga potężna wada to wysokie opłaty, praktycznie za każdą formalność oraz za nieterminowe spłaty. W niektórych przypadkach spotkamy się też z faktem, że w dowodzie rejestracyjnym będzie wpisana jedynie firma leasingowa, a więc przez kilka lat nie będziemy nabywać zniżek za bezszkodową jazdę, co w przypadku młodych kierowców jest wręcz fatalną sytuacją.

Czy warto wziąć auto w leasing?
5 (100%) 3 vote[s]

2 thoughts on “Czy warto wziąć auto w leasing?

  1. Miałbym uwagę co do tej części związanej z opłatami – pewnie chodziło wam o tzw. tabele opłat dodatkowych w leasingu. Otóż są już firmy leasingowe które zdecydowaną większość czynności w czasie trwania umowy leasingu robią w zamian za tzw. roczną opłatę manipulacyjną – ryczałt. Wtedy odpadają nam już inne opłaty za leasing, jak mandaty, upoważnienia, zaświadczenia, koszty rejestracji. .. itd.

Nie bądź żyła! Skomentuj ;)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *