Jak przetrwać trudne chwile?

W życiu każdego człowieka zawsze przychodzi taki moment, kiedy trudne chwile go przytłaczają i nie pozwalają ruszyć dalej Czasem trauma sięga tak daleko, że nieleczona powoduje depresję, czy nawet samobójstwa. Są to oczywiście skrajne przypadki, jednak lepiej zapobiec ciągłemu przygnębieniu z wyprzedzeniem, ponieważ właśnie od niego wszystko się zaczyna. Czasem do takich sytuacji można zaliczyć śmierć ukochanej osoby, utratę pracy, czy ciężką chorobę. Każdy przeżywa takie momenty inaczej, również w odmienny sposób sobie z nimi radzi. Część osób będzie walczyć, część natomiast pozostanie biernych.

Od czego zależy podejście do traumatycznej sytuacji?

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż często nie sama sytuacja ma wpływ na to, jak bardzo jest stresująca dla danej osoby, raczej ranga, jaką jej się nadaje. Im bardziej emocjonalnie podchodzi się do znaczenia danej sytuacji, ty większe szkody może ona później spowodować.

Od czego także zależy pojmowanie powagi danej sytuacji? Także od tego, jaki się ma temperament, charakter, osobiste przekonania i wartości, wychowanie.

Zdecydowanie bardziej podatne na stres i traumę są osoby niecierpliwe, nadwrażliwe, obarczone wieloma obowiązkami.

Słowo „żałoba” – nie tylko w przypadku śmierci bliskiej osoby

Zazwyczaj żałobą określa się stan, kiedy to rozpacza się po śmierci bliskiej osoby. Każdy powinien jednak zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę żałobą jest każde cierpienie wywołane jakąś stratą. Pod względem emocjonalnym, jak i psychicznym przeżywa się to samo, tylko że z mniejszym natężeniem.

Jak poradzić sobie z trudnymi chwilami?

Nie zawsze jest na to dobra recepta i jedno uniwersalne wyjście. Każdy człowiek jest inny, dlatego każdy może potrzebować zróżnicowanej pomocy. Niektórym wystarcza w zupełności pobyt w samotności, czy kilkudniowy wyjazd, by oderwać się od codzienności, dostarczyć sobie chociażby odrobiny milszych wspomnień i podejść do sytuacji z dystansem oraz trzeźwym umysłem.

Jeszcze inni będą potrzebowali rozmowy, by wyrzucić z siebie negatywne emocje, pozbyć się natłoku myśli, wypłakać. To naprawdę pomaga i dla niektórych może stanowić jeden z najlepszych sposobów poradzenia sobie z trudnymi chwilami. Wsparcie drugiej osoby w postaci silnego ramienia, czy w formie wysłuchania przynosi ulgę niezbędną w przejściu własnej osobistej żałoby.

W skrajnych sytuacjach, kiedy żałoba nie przechodzi w naturalny sposób, natomiast wciąż odczuwa się przygnębienie, brak ochoty do życia, brak werwy do działania, brak jakiejkolwiek mobilizacji oraz problemy z codziennym funkcjonowaniem, konieczne jest zgłoszenie się po fachową, specjalistyczną pomoc psychologiczną. Lekarz w takiej sytuacji zaleca zazwyczaj odpowiedni rodzaj terapii, który ma wspomóc cierpiącą osobę, pomóc jej w poukładaniu sobie dotychczasowych spraw, problemów oraz w wyjściu na prostą.

Jak zachowywać się przy osobach przechodzących trudne chwile?

Jedną z najgorszych opcji, którą często jednak stosuje się w codziennym życiu, jest udawanie, iż nic się nie stało. Bardzo złym pomysłem jest także unikanie takiej osoby. Być może wydaje się to najlepszym rozwiązaniem, jednak tylko z punktu widzenia osób trzecich. W rzeczywistości takie udawanie i ignorowanie problemu sprawia, że osoba przechodząca trudne momenty również musi udawać, ponieważ widzi brak zainteresowania innych daną sytuacją, a brak jakiejkolwiek reakcji z ich strony odbiera jako odsuwanie problemu od siebie oraz znikome chęci w zaangażowanie się w pomoc. Najlepiej jest wtedy przynajmniej zadzwonić i powiedzieć, że zwyczajnie współczuje się.

Należy także uważać z deklaracjami w formie chęci niesienia pomocy. To nie są słowa rzucane na wiatr. Wzięte na poważnie mogą naprawdę skutkować jakąś prośbą ze strony osoby pokrzywdzonej. Problem z jej spełnieniem, szukanie wymówek, by jednak nie angażować się w sytuacje może zostać odebrane dwuznacznie i tym bardziej utrudnić już ciężki los pokrzywdzonego.

Jak przetrwać trudne chwile?
Zagłosuj na ten post!

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *