Czy warto jechać do Tajlandii? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Tajlandia to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych egzotycznych kierunków, dlatego osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do Azji, wybierają właśnie Tajlandię.

Jednak pierwsze zetknięcie z Azją może być bardzo szokujące – zupełnie inna kultura, zwyczaje, kuchnia, zachowania, inne standardy sanitarne itd. Dlatego, żeby uniknąć przykrych niespodzianek i odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Tajlandii, najpierw przeczytajcie poniższy poradnik.

Internet mobilny załatw sobie na lotnisku

Mimo wszechobecnego WiFi warto jest zainwestować w kartę SIM z internetem mobilnym, chociażby po to, żeby móc kontrolować taksówkarzy, zarezerwować hotel, czy sprawdzić opóźnienia samolotu. Najlepszą ofertę dla turystów ma firma TRUEMOVE – pakiet na 7 dni to koszt około 30 zł, a na 15 dni 60 zł.

true move tajlandia

Co ważne, kartę SIM z pakietem najlepiej kupić od razu na lotnisku w Bangkoku (na obydwóch lotniskach są punkty firmy Truemove – niezbędny jest paszport i telefon, w którym będziemy używać karty SIM), bo potem może być to bardzo trudne, lub wręcz niewykonalne. Wprawdzie w każdym 7eleven są sprzedawane karty SIM, ale tylko dla obywateli Tajlandii. A na lotnisku mało, że załatwimy to bez problemu, to jeszcze na miejscu uaktywnią nam kartę (niezbędny jest paszport), wsadzą ją do telefonu, skonfigurują telefon i dostaniemy nasz telefon z tajską kartą i działającym internetem.

Pilnuj taksówkarzy

Zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Bangkoku, złapaliśmy taksówkę, używając elektronicznego lotniskowego systemu (zresztą godnego podziwu). Taksówkarz nie mówił po angielsku, ale byliśmy na to gotowi – pokazaliśmy mu szczegółowy adres naszego hotelu napisany po angielsku i po tajsku. Pokiwał głową i uznaliśmy, że sprawa została załatwiona, a my nie musimy się już o nic martwić. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy wysiadając, zamiast hotelu zobaczyliśmy szpital, a pielęgniarze wnosili już nasze torby do środka i podjechali pod nas z wózkami inwalidzkimi. Wtedy, na własnej skórze dowiedzieliśmy się, że współpraca z tajskimi taksówkarzami to będzie prawdziwa walka o przetrwanie.

Nie wierz dziennym prognozom pogody, ale sprawdź roczne wykresy temperatur i opadów w Tajlandii

wykres opadów tajlandiaJeżeli prognoza pogody pokazuje, że na jakiejś tajskiej wyspie będzie lało non stop przez tydzień, to wcale nie jest powód, żeby tam nie jechać. W rzeczywistości najczęściej popada przez max. godzinę i to wieczorem lub w nocy a przez resztę dnia będzie słonecznie.

Jak już jesteśmy przy pogodzie, to przed wyjazdem warto przeanalizować sobie poniższe wykresy temperatur i opadów. Tajlandia jest bardzo podzielona, jeśli chodzi o pogodę – inna pogoda będzie na trochę zimniejszej i suchej północy, a inna na tropikalnym południu.

Przygotuj się na brak papieru i mydła

Większość toalet ma standardy azjatyckie, a nie europejskie, czyli zamiast sedesu jest dziura w ziemi, zamiast papieru – wiadro z wodą, a zamiast mydła. W sumie, zamiast mydła nie ma nic.

Przygotuj się na brak sufitów i zasłonek pod prysznicem

Bardzo często prysznice nie mają zasłonek, więc woda będzie oblewać wszystko dookoła. Równie często zdarza się, że część pomieszczenia, w której znajduje się prysznic, nie będzie miała sufitu – w razie ulewy deszcz pada do środka, a wchodząc do łazienki, można spotkać jaszczurkę wielkości kota.

Czy warto jechać do Tajlandii? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!
5 (100%) 1 vote

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *